A nyomás hogy változik vízben lefele haladva?


Azt szeretném megtudni, hogy van e valamiféle szabály, képlet vagy valami hasonló, hogy hogy változik a nyomás a vízben lefelé haladva.

Nekem most ezt kéne megtudnom:


15 méter mélyen (10°C) ahol egy buborék 3cm^3 => itt mennyi a nyomás

ha

0 méteren (20°C) ?cm^3 a buborék => 100kPa


Ha minden igaz 260-nak kellene lenni, de nekem sehogy se jött ki :D

Feladat amúgy:

Egy tóban 15 méter mélyen, ahol a hőm. 10°C egy légbuborék V=3cm^3. Mekkora lesz a térfogata, amikor a felszínre ér ahol a hőm. 20°C. (10 m magas vízoszlop nyomása megegyezik a külső légköri nyomáséval 100kPa)?


2011. szept. 27. 19:14
 1/2 BKRS ***** válasza:
100%

Gondolom a PV=nkT keplettel szamolsz. Akkor valtani kell a homersekletet K-re.

PV/T=nk a felszinen is es a melyben is.

A felszinen PV/T=100*V/293

Ugyanennyi lesz akkor PV/T 15 m melyen is.

P*3/283

A nyomas 9,8kPa-val megy fel minden meteren ha jol emlekszem. De ha 10m magas viszoszlopot 100kPa-nak vesztek, akkor gondolom 10-zel szamoltok meterenkent.

Mindenesetre akkor 15m melyen 250kPa lesz (100 legkori +150 a viztol)

250*3/283=100V/293

V=(293*250*3)/(283*100)=7,76 kobcenti.

2011. szept. 27. 19:32
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi valóban. A közepénél elnéztem teljesen 1 dolgot XD
2011. szept. 27. 19:33