Egy dobókockával ötször egymás után dobunk. Mennyi a valószínűsége, hogy ötször egymás után ugyanannyit dobunk?


Ez volt a mai matematikadolgozat egyik kérdése. Azóta töröm a fejem, de nem sikerült választ kapnom.


Szerintem a megoldás 1/5, MERT:

I. eset: 5 egyforma számot kapok

II. eset: 4 egyforma, 1 egyéb számot kapok

III. eset: 3 egyforma, 2 különböző számot kapok

IV. eset: 2 egyforma, 3 különböző számot kapok

V. eset: 5 különböző számot kapok.


Ha ez jó, akkor az egyetlen kedvező eset az I., viszont összesen öt esetünk van, tehát a valószínűség: 1/5.

Jól csináltam? Komoly kétségeim vannak...


Előre is hálásan köszönet minden gondolatot!


2011. szept. 26. 16:48
 1/8 anonim ***** válasza:

Nemtom, hogy kell csinálni, de biztos nem 1:5-höz.:D

Mert van 5 lehetőség.De azokon belül van egy csomó.

Például:

3 egyforma 2 különböző

lehet:

6+6+6

5+5+5

3+3+3 stb...

2011. szept. 26. 16:53
 2/8 A kérdező kommentje:
no igen, ez nekem is eszembe jutott, de ez annyit változtat, hogy nem 1/5 lesz, hanem mondjuk 100/500, mert attól, hogy az 5 ugyanannyi dobás lehet hatféle, ez még mindig 1 féle eshetőség. Nemde?
2011. szept. 26. 16:57
 3/8 anonim ***** válasza:
szerintem 6/6^5=1/6^4
2011. szept. 26. 16:58
 4/8 anonim ***** válasza:

az indoklasom a kovetkezo: az osszes lehetoseg az 6^5, a kedvezo esetek szama pedig 6 kozul kell valasztani 1 szamot, tehat C(6,1)=6

Mashogy: az elso dobas az nem szamit, annak a valoszinusege legyen 1, utana marad meg 4 dobas amelyek ugyan annyik kell, hogy legyenek mint az elso, tehat 1/6*1/6*1/6*1/6=1/6^4

2011. szept. 26. 17:02
 5/8 anonim ***** válasza:
Szerintem felreertetted a feladatot, bar lehet en ertem rosszul:P
2011. szept. 26. 17:03
 6/8 A kérdező kommentje:
gyanítom, hogy helyesen gondolod :) Köszi... :) Én meg megint lecsúsztam egy jó jegyről...
2011. szept. 26. 17:23
 7/8 A kérdező kommentje:

IGEN! Megértettem: evidens, hogy az összes eshetőség 6^5 db szám, ezek között pedig 6 db olyan van, amelynek minden számjegye egyforma.

Tehát a kedvező esetek száma: 6. Ekkor pedig a valószínűség valóban 6/6^5=1/6^4.

2011. szept. 26. 17:29
 8/8 anonim ***** válasza:
Ugye az alapképlet az, hogy a kedvező esetek száma osztva az összes esettel. Az összes eset az 6x6x6x6x6, tehát összesen 7776 eset az összes eset, a kedvező eset pedig 6 eset (mert I: 1,1,1,1,1 tehát öt egyest dobunk.. II:2,2,2,2,2 öt ketteset és így tovább egészen a hatosig. Tehát 6/7776.
2011. szept. 26. 17:31