Kis Zsuzsi kérdése:

Matekházi, valaki segít nekem?


Egy öszvér és egy szamár több mázsás terhet cipelt. A szamár így szólt az öszvérhez: „Ha átvennék a terhedből fél mázsát, ugyanakkora súlyt cipelnénk.” Az öszvér így felelt: „Az ám, de ha te átadnál nekem fél mázsát, a tiedből, akkor én már kétszer annyi súlyt cipelnék, mint te.”


Hány mázsát cipelt az egyik, hányat a másik?


2011. szept. 25. 13:45
 1/4 Silber ***** válasza:

Szamár terhe: x

Öszvér terhe: y


x+0,5=y

y+0,5=2x


x+0,5+0,5=2x

x+1=2x

x=1


Innen:

1+0,5=y

y=1,5


Ellenőrzés:

x+0,5=y

1+0,5=1,5

1,5=1,5


y+0,5=2x

1,5+0,5=2*1

2=2

2011. szept. 25. 13:55
 2/4 A kérdező kommentje:
köszönöm :) életet mentettél :)
2011. szept. 25. 13:58
 3/4 anonim ***** válasza:

Ne köszönd, mert rossz a megoldása.


Az egyenletrendszer helyesen:

x+0,5=y-0,5

y+0,5=2(x-0,5)


Ebből x=2,5 és y=3,5

2011. szept. 25. 14:05
 4/4 Silber ***** válasza:
Jogos, nem korrigáltam az öszvér terhét. Elnézést.
2011. szept. 25. 14:11