Egy öszvér és egy szamár több mázsás terhet cipelt. A szamár így szólt az öszvérhez: „Ha átvennék a terhedből fél mázsát, ugyanakkora súlyt cipelnénk.” Az öszvér így felelt: „Az ám, de ha te átadnál nekem fél mázsát, a tiedből, akkor én már kétszer annyi súlyt cipelnék, mint te.”
Hány mázsát cipelt az egyik, hányat a másik?
2011. szept. 25. 13:45
1/4 Silber válasza:
Szamár terhe: x
Öszvér terhe: y
x+0,5=y
y+0,5=2x
x+0,5+0,5=2x
x+1=2x
x=1
Innen:
1+0,5=y
y=1,5
Ellenőrzés:
x+0,5=y
1+0,5=1,5
1,5=1,5
y+0,5=2x
1,5+0,5=2*1
2=2
2/4 A kérdező kommentje:
köszönöm :) életet mentettél :)
2011. szept. 25. 13:58
3/4 anonim válasza:
Ne köszönd, mert rossz a megoldása.
Az egyenletrendszer helyesen:
x+0,5=y-0,5
y+0,5=2(x-0,5)
Ebből x=2,5 és y=3,5
4/4 Silber válasza:
Jogos, nem korrigáltam az öszvér terhét. Elnézést.