Mi a megoldás az alábbi másodfokú egyenletnél?


(x-1)^2 + [(-x+10)-4]^2 = r^2

Nekem ez jön ki, ami hülyeség, mert utána a megoldóképletben a gyök alatt negatív szám lenne, ami nem lehet:

x^2 + 2x + 1 + x^2 + 12x + 36 = r^2 /összevonás

2x^2 + 14x + 37 = r^2

Hol rontottam el? :S


2011. szept. 22. 14:38
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Nekem ez jott ki:


x^2 - 2x + 1 + 36 - 12x + x^2 = r^2

2x^2 - 14x + 37 = x^2

2011. szept. 22. 14:43
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
(a-b)^2 = a^2 - 2ab + b^2
2011. szept. 22. 14:44
 3/9 A kérdező kommentje:

Első válaszoló:

x^2 - 2x + 1 + 36 - 12x + x^2 = r^2

2x^2 - 14x + 37 = r^2

Ha ezzel a megoldással behelyettesítek a megoldóképletbe, akkor sem jó, mert az lenne hogy:

14 (plusz mínusz) gyök alatt 196-296 és ez az egész osztva 4-gyel...

Na és a gyök alatt nem állhat mínusz, mert ugye 196-296 az mínusz 100 és annak nincs gyöke.

2011. szept. 22. 14:49
 4/9 anonim ***** válasza:

nekem ez jött ki:


kezdeti feltétel: r=0


2x^2-14x+37=r^2


ekkor


x1=7/2 + 5/2i


x2=7/2- 5/2 i

2011. szept. 22. 14:53
 5/9 anonim ***** válasza:
1. és 2. is én vagyok. Bocs, kicsit álmos vagyok, szóval a lényeg: az egyenleted kétismeretlenes, vagyis ismerni kellene az r-t ahhoz, hogy a megoldóképletet egyáltalán felírhasd (r-be behelyettesítesz egy számot, és átviszed a másik oldalra).
2011. szept. 22. 14:55
 6/9 BKRS ***** válasza:

Az extra zarojelek eltuntetese utan:

(x-1)^2 + (6-x)^2=r^2


x^2-2x+1 + x^2-12x+36 -r^2 = 0


2x^2 - 14x + 37 - r^2 = 0


a megoldo keplet szerint:


(14 +- SQRT(196 - 296 +8r^2))/4=

7/2 +- SQRT(100-r^2)/4 =0


Ha itt az a teljes feladat, hogy pontosan 1 megoldasnak kell lennie akkor r=10, mert akkor a +- utan 0 lesz, es akkor x=7/2.

2011. szept. 22. 15:03
 7/9 BKRS ***** válasza:

Bocs,

az elozo valaszban az utolso keplet vegere bement egy "=0",

sajnos nem tudok visszamenni javitani.

2011. szept. 22. 15:05
 8/9 anonim ***** válasza:
utolsó ezt számold újra :D
2011. szept. 22. 15:10
 9/9 BKRS ***** válasza:

Igaz,

helyesen igy lett volna az utolso sor:

x = 7/2 +- SQRT(-100+r^2)/4

Vagyis r=10 eseten van egyertelmu megoldas, ami 7/2.

r<10 eseten van 2 megoldas.

2011. szept. 22. 21:57