Hány db 13 jegyű tagja van a sorozatnak?


mértani sorozat.

a1+a2+a3=91

a6+a7+a8=2912

Hány db 13 jegyű tagja van a sorozatnak?


hát de milyen kérdés ez? megvan a q, tagokat tudok felírni, de a kérdésre a választ csak 2-vel szorozgatással tudtam megoldani, erre nem hiszem h kapok 5-öst...


2011. szept. 21. 18:15
 1/5 anonim ***** válasza:

Tényleg TIZENhárom jegyű szám van a feladatban?

q=2 és a1=13 valóban.

Két egyenlőtlenséget kellene felírni, de ekkora számokkal?

2011. szept. 21. 18:30
 2/5 A kérdező kommentje:
jó. ezek szerint nem csak én döbbentem meg:D
2011. szept. 21. 18:32
 3/5 bongolo ***** válasza:

Szóval az kijött, hogy q=2, a1=13.

Egyebként legegyszerűbben úgy jön a q, hogy elosztod a két egyenletet egymással, bal oldal éppen q⁵ lesz, jobb oldal 2912/91 ami 32, ami 2⁵, tehát q=2.


13 jegyű számból a legkisebb az 10^12, legnagyobb 10^13-1.

13·q^n ≥ 10^12

q^n ≥ 10^12 / 13

Ennek kettes alapú logaritmusa (szamológéppel, vagy függvénytáblával):

n ≥ log2(10^12 / 13) = 36,16...

Vagyis n=37 kell legyen az első, ami már 13 jegyű szám lesz.

Utolsó:

13·q^n < 10^13

logaritmus után:

n < log2(10^13/13) = 39,48...

Vagyis n=39 az utolsó.


Tehát csak a 37, 38 és 39-edik tag 13 jegyű.

2011. szept. 21. 18:37
 4/5 bongolo ***** válasza:
Bocs, elkapkodtam a végét, természetesen 37,38,39 az n értéke, nem az annyiadik tagról lesz szó, hisz n=1 már a második tag. De a darabszámon ez nem változtat, 3 ilyen szám lesz.
2011. szept. 21. 18:39
 5/5 A kérdező kommentje:
igen, nekem is 3 jött ki csak kevésbé elegáns módszerrel:)
2011. szept. 21. 18:42