Törtek. Így kell? ( Kérdésed túl rövid magyarázatod túl hosszú. )


Törtet összeadni egyszerű számmal: 3/5 + 6 =9/5 ? (vagyis a számlálót összeadom az egyszerű számmal és a nevező változatlan?

Törtet törttel összeadni: 3/5 + 6/2 = 6/30(most egyszerűsíteni nem szeretném mert azt tudom hogy kell :) ) vagyis közös nevezőre hozom és összeadom a számlálókat?(a közös nevező itt a példában amit leírtam 10 volt nekem)

Törtet törttel szorozni : 4/6 x 8/2 = 32/12 vagyis a számlált a számlálóval a nevezőt a nevezővel szorzom össze?


Törtet törttel osztani : 8/4 : 6/2 = 8/48 (ezt sem egyszerűsítem most mert lusta vagyok hozzá :$) vagyis a 8/4-et a 6/ reciprokával ( ami a 2/6) szorzom ( a szorzást ugyanúgy végeztem el mint az előzőnél)


Melyik elmélet nem jó? Olyan régen tanultuk most meg pár órán ismételtük ( mivel az 6.os tanagyag és 7.es vagyok most ezért év elején átismételtük) és holnap dolgozat lesz belőle.


2011. szept. 20. 17:01
1 2
 1/14 A kérdező kommentje:
*vagyis a 8/4-et a 6/2 reciprokával
2011. szept. 20. 17:03
 2/14 anonim ***** válasza:

"Törtet összeadni egyszerű számmal: 3/5 + 6 =9/5 ?"


Nem! :) 9/5 az nincs két egész. 6-nál nyilván nagyobbnak kell lennie az eredménynek. :)

A hatot törtként képzeld el. Nyilván olyan nevezővel, mint amilyen a másik számnak van.

6 = 30/5

3/5 + 30/5 = 33/5



"Törtet törttel összeadni: 3/5 + 6/2 = 6/30"


Nem! Közös nevező 5-nek és 2-nek az a 10.

3/5 = 6/10, 6/2 = 30/10

6/10 + 30/10 = 36/10, ami 3,6. Vagy tört alakban egyszerűsítve 18/5.



"Törtet törttel szorozni : 4/6 x 8/2 = 32/12 "

Ez jó. :)



"Törtet törttel osztani : 8/4 : 6/2 = 8/48 "

8/4 * 2/6 = 16/24 = 8/12 = 4/6 = 2/3

Csak az osztónak vedd a reciprokát, ne mindkettőnek! :)

2011. szept. 20. 18:22
 3/14 anonim ***** válasza:

Ha holnap írtok belőle, akkor ezt most nagyon be kell gyakorolnod. :/

Ha tudok még segíteni, szólj! :)

2011. szept. 20. 18:23
 4/14 A kérdező kommentje:

Köszi :)

a legelsőt annyira nemértem de a többit igen :)

remélem jól sikerül a dolgozat de azért megkeresem a tavalyi könyvben is hátha megtalálom

2011. szept. 20. 21:16
 5/14 anonim ***** válasza:

Ha 3/5-ből 9/5 lesz, akkor nem hatot adtál hozzá, csak hát ötödöt. :)

6 = 6/1 = 12/2 = 18/3 = 24/4 = 30/ 5

Bármi van a nevezőben, azt megszorzod azzal a számmal, amit törtté akarsz alakítani. :)

Sok sikert a dolgozathoz!!

2011. szept. 20. 21:33
 6/14 A kérdező kommentje:
tehát akkor ha pl. még lesz egy olyan hogy 4/6 + 5 = 30/6 ? Bocsi este(na meg amugy is) kicsit buta vagyok ehhez de nagyon köszi hogy segítesz :)
2011. szept. 20. 21:48
 7/14 A kérdező kommentje:
vagy 30/5 :$?
2011. szept. 20. 21:55
 8/14 anonim ***** válasza:

Bocs, már aludtam, amikor írtál...

4/6 + 5

Összeadáskor (és kivonáskor) csak a számlálókkal végezzük a műveletet, ezért kell az egész számból is törtet csinálni.

4/6 + 5/1

"öt eggyed" az nyilván öt egész. Most közös nevezőre kell hozni őket.

4/6 + 30/6

Harmincban a hat, az megvan ötször.

Most már össze lehet őket adni: 34/6

2011. szept. 21. 06:26
 9/14 A kérdező kommentje:
Jaa értem már nagyon köszönöm :)
2011. szept. 21. 07:19
 10/14 A kérdező kommentje:

Köszi még egyszer :)

olyan nem volt hogy törtet adjak össze egyszerű számmal. volt törtet törttel szorzás amiknél összeszoroztam a számlálót a számlálóval a nevezőt a nevezővel,meg persze egyszerűsítettem az eredményt ahol kelet. Volt még összeadás is ott a legkisebb közös nevezőt kerestem,és a többi.Aztán volt még az osztás itt ott az osztandót szoroztam az osztó reciprokával.

Szerencsére csak négy ilyen példa volt,mivel volt még hatványozás is tizedes törtek. Pénteken kiosztják a dolgozatot remélem azért legalább egy 4esre megtudtam írni :)

2011. szept. 21. 14:03
1 2