Hogy kell ezeket megoldani? 11. osztályos matekfeladatokról van szó, valószínűségszámítás témakör. Félreértés ne essék, nem lustaságból nem csinálom meg magamtól. Már próbálkoztam, de foggalmam sincs, hogy hogy kell ezeket kiszámolni/megoldani.


1.) Egy család kirándulni megy a hétvégén. Legyen A az az esemény, hogy a család fogaskerekű vasúttal utazik. B pedig jelentse azt, hogy libegőznek. Vizsgálja meg, hogy mit jelentenek a következő események!


a) A+B b) A*b c) B*A komplementer.



2.) Egy mobiltelefon-szervizben 3 készüléket ellenőriznek. Az A esemény jelentse azt, hogy legalább egy készülék hibás, a B pedig azt, hogy mindhárom készülék működik. Mit jelentenek a következő események?


a) A+B b) A*B



3.) Feldobunk egy szabályos érmét. Ha fej az eredmény, akkor egyszer, ha írás, akkor kétszer dobunk egy szabályos dobókockával. Mekkora annak a valószínűsége, hogy lesz hatos dobás?


4.)Egy 15 fiúból és 15 leányból álló osztályból 4 személyt kisorsolunk. Mennyi annak a valószínűsége, hogy a kisorsolt személyek között


a) ugyanannyi fiú és lány szerepel,

b) több leány, mint fiú szerepel.


5.)Hozza egyszerűbb alakra!


a) (n+1)!

------

(n-1)!


b) 1 - 1

--- -

(n+2)! n!



6.) Egy urnában 4 pirso és 4 fekete golyó van. Egyszerre kihúzunk 2 golyót. Mennyi annak a valószínűsége, hogy mindkét golyó piros?


7.) Egy kalapban elhelyezünk 8 golyót: 6 pirosat, és 2 feketét. Jól összekeverve a kalapban a 8(tapintásra és méretre egyforma) golyót, kiveszünk kettőt. Mennyi annak az esélye, hogy mind a 2 golyó piros?



Ha csak 1-et tudtok,már az is segítség lenne nekem. Köszönöm!


2011. szept. 19. 13:12
 1/4 bongolo ***** válasza:

1) A plusz meg a szorzás helyett szerintem ∪ unió meg ∩ metszet van, nem?

a) A∪B akkor van, ha csak fogaskerekűznek, vagy csak libegőznek, vagy mindkettő

b) A∩B fogaskerekűznek is meg libegőznek is

c) ennek a komplementere: vagy csak fogaskerekűznek, vagy csak libegőznek, vagy nem mennek sehova


2) Itt az A meg a B esemény egymás komplementerei (ellenkezők).

a) Ez a biztos esemény

b) Ez meg a lehetetlen esemény


3) 1/2 valószínűséggel dobunk egyet, ugyancsak 1/2-del kettőt.

Ha egyet dobunk, 1/6 valószínűséggel lesz 6-os.

Ha kettőt dobunk, 1/6+5/6·1/6=11/36 valószínűséggel lesz hatos. Ugyanis:

- vagy elsőre 6-os lesz (annak 1/6 a valószínűsége), és akkor a második már mindegy

- vagy ha elsőre más lett (5/6 valószínűséggel), akkor érdekes, hogy másodikra hatos-e (5/6·1/6)


vagyis a valószínűség: 1/2·1/6 + 1/2·11/36 = 17/72


... A többi feladatra most nincs időm...

2011. szept. 19. 19:03
 2/4 bongolo ***** válasza:

Jelölés: Itt nem tudom jól leírni azt, hogy n alatt a k, így fogom jelölni néha: C(n;k)


4) 30 emberből 4-et C(30;4) (30 alatt a 4) féleképpen lehet kiválasztani, ez lesz az összes lehetséges eset száma. Mindig ezzel osztva jön majd ki a valószínűség.


a) Kedvező esetek száma: két fiút a 15-ből C(15;2) féleképpen, aztán 2 lányt 15-ből szintén C(15;2) féleképpen lehet kiválasztani. Ezeknek a szorzata lesz a kedvező esetek száma, mert bármelyik két fiúhoz bármelyik két lány választható. A valószínűség pedig:

C(15;2)·C(15;2)/C(30;4)


b) Kedvező eset: 3 vagy 4 lány.

- 3 lány C(15;3) féle módon választható, mellettük 1 fiú lesz C(15;1) vagyis 15 féleképpen, ez összesen 15·C(15;3) féleképpen lehet.

- 4 lány: C(15;4) féleképpen lehet.

A kedvező esetek száma ezek összege.

A valószínűség:

( 15·C(15;3) + C(15;4) ) / C(30;4)


5) (n+1)!/(n-1)!

(n+1)! azt jelenti, hogy (n+1)·n·(n-1)·(n-2)·...·2·1

A harmadik tényezőtől kezdve (vagyis onnan, hogy (n-1)·(n-2)·...) pont az (n-1)! szorzata van, úgyhogy azzal lehet egyszerűsíteni. Marad:

(n+1)·n


1/(n+2)! - 1/n!


Most (n+2)! = (n+2)·(n+1)·n!

tehát a közös nevező (n+2)!


1/n! ez lesz: (n+2)·(n+1)/(n+2)!

Közös nevezővel:


(1 - (n+2)(n+1)) / (n+2)!

(1 - (n²+3n+2)) / (n+2)!

(-n²-3n-1)/(n+2)!


Ezt nem igazán lehet szebb alakra hozni. Biztos, hogy ez volt a függvény?

2011. szept. 19. 22:18
 3/4 bongolo ***** válasza:

Most is C(n;k)-nak fogom jelölni az n alatt a k-t.


6) Összesen 8 golyó van. Amikor kihúzzuk, nem nézünk oda, mindegy, hogy melyik milyen színű. Tehát C(8;2) féle módon húzhatunk ki két golyót. Az a kedvező, ha mind a kettőt a 4 piros közül húzzuk ki, az C(4;2) féle módon lehet.

Tehát a valószínűség:

C(4;2)/C(8;2)


Ja, ez tiszta ez az n alatt a k? pl. 6 alatt a 3: azt a törtet jelenti, hogy a számlálóban 6-tól kezdve szorzunk lefelé menve 3 számot, a nevezőben meg 1-től kezdve szorzunk felfelé menve 3 számot. Vagyis:

C(6;3) = (6·5·4) / (1·2·3)


Tehát C(4;2) = 4·3/2 = 6

C(8;2) = 8·7/2 = 28


Hivatalosan egyébként úgy mondják, hogy:

C(n;k) = n!/(k!·(n-k)!)

de ha valaki belegondol, gyorsan látja, hogy ez ugyanaz, mint amit fentebb írtam.


7) Teljesen ugyanúgy kell megcsinálni, mint az előzőt, csak most 4 helyett 6 piros van.

- Összes eset száma: C(8;2)

- Kedvezőek száma: C(6;2)

- Valószínűség: C(6;2)/C(8;2) = (6·5/2) / (8·7/2) = 15/28

2011. szept. 19. 22:38
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a választ! :) Gratulálok, hogy így vágod a matekot :D
2011. szept. 20. 10:46