Matematika valószínűségszámítás? Már rég volt.


4 fős családok indultak egy sorsoláson. (pl: A1, A2 A3, A4)

öszesen 10 család indulhatott.

kiválasztottak 2 gyereket az első körben (A1-t ás B1-t)

mennyi az esélye annak, hogy a következő kiválasztáson, ahol újabb 3 családtagot sorsolnak ki:

- csak az egyik lesz a rokona az A1 gyeremeknek.

hasonló feladat.

- 2 rokona A1-nek és 1 B1-nek

köszönöettel egy öreg úr


2011. aug. 29. 08:36
 1/5 A kérdező kommentje:

levezetéssel kérlek mert van még hasonló feladatom


köszönöm a segítséget!

2011. aug. 29. 08:38
 2/5 bongolo ***** válasza:

Tehát ha jól értem, 2 ember már ki van választva, az A családból egy, meg a B családból egy.

Nem írtad, de valószínű, hogy aki egyszer már ki van választva, annak a céduláját nem rakták vissza az urnába.

Az urnában maradt 38 név.


a)

Összes esetek száma: 38 alatt a 3 féleképpen lehet 3 embert kisorsolni 38-ból. Jelöljük ezt C(38, 3)-mal (nem így szokták általában jelölni (csak néha), hanem egy zárójelben egymás alatt van a 38 meg a 3, de azt itt nem tudom beírni)


Az X alatt Y megvan? Pl. C(38,3) = (38·37·36)/(1·2·3)


Kedvező esetek száma: Az egyik kisorsolt személy A2, A3 vagy A4 (vagyis 3 féle), a másik két kisorsolt pedig a maradék 35 emberből jön (vagyis C(35, 2) féle). Ez 3·C(35,2) féleképpen lehet.


A keresett valószínűség: kedvező/összes

3·C(35, 2)/C(38, 3)

Ez kb. 21%


b)

Összes esetek száma: C(38, 3)

Kedvező esetek száma: a három személy közül kettő: A2,A3 vagy A2,A4 vagy A3,A4 (máshogy fogalmazva: C(3, 2) féle), a karmadik meg B2 vagy B3 vagy B4. Ez 3·3 féleképpen lehet.


Tehát a valószínűség: 9/C(38, 3)

Ez kb. 1 ezrelék

2011. aug. 29. 13:17
 3/5 anonim ***** válasza:

Ha nem teljesen világos „bongolo“ válasza, akkor:


3•C(35, 2) = 3*35!/[(35-2)!*2!] = 3*35*34/2 = 1785


C(38, 3) = 38!/[(38-3)!*3!] = 38*37*36/(3*2) = 8436


1750/8436 = 0,207444


C(38, 3) = 38*37*36/(3*2) = 8436


9/8436 = 0,00010668

2011. aug. 30. 17:01
 4/5 anonim ***** válasza:

Bocs, elírtam:


9/8436 = 0,0010668


N! = N*(N-1)*(N-2)*(N-3)*…*3*2*1

2011. aug. 30. 17:09
 5/5 A kérdező kommentje:
köszönök szépen minden egyes választ!
2011. aug. 31. 12:48