Van egy feladat, amit nem tudok megoldani. Matekból. A megoldás menete is érdekelne. Tudna valaki segiteni?

Két munkás 60 munkaóra alatt tud elvégezni egy munkát, ha együtt dolgoznak. Ha az első munkás 12 órát dolgozik, a második pedig 9 órát, akkor a munka 1 per 6 része készül el. Hány óra alatt tudná elvégezni a munkát a két munkás külön-külön? ( nyolcadikos vagyok, szerintem egyenletrendszerrel kell )
2009. ápr. 22. 21:01
 1/2 anonim ***** válasza:

Az első munkás x órát dolgozik, a második y-t, összesen dolgoznak 60 órát egy munkán.


1 óra alatt az első munkás a munka 1/x részét, a második munkás 1/y részét végzi el, ami öszesen 1/60.


12 órát dolgozik az első, 9-et a második, ez a munka 1/6 része.


1/x+1/y=1/60

12/x+9/y=1/6


A második egyenlet az első 10-szerese, 12/x+9/y=10/x+10/y.

Ebből kijön, hogy 2y=x.


Behelyettesítve:

12/2y+9/y=1/6

90=y -> x=180


Az első munkásnak 180 órát tartana, a másodiknak 90 órát.

2009. ápr. 23. 13:57
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm.
2009. ápr. 23. 19:54