Suliban kaptunk két feladatot.

Szeretném a megoldásaikat látni.


1) Hány különböző elemből képezhetünk 176-tal több harmadosztályú ismétléses variációt, mint ismétlés nélkülit?


2) 9 ember csónakozni készül. 3 csónak van.

Az egyikbe 4, a másikba 3, a harmadik két üléses.

Hányféleképpen foglalhatjuk el a csónakokat, ha 1 csónakon belül a helyek sorrendje nem számít?


Az én véleményem első látásra az volt, hogy: tessék?

Köszönöm.


2011. szept. 10. 14:55
 1/2 anonim ***** válasza:

1. kérdésre kapásból nem tudnék válaszolni, amúgy egyszerű feladatnak tűnik.

2. megoldása: binomial(9,4)*binomial(5,3)*,binomial(2,2)=126*10*1=1260 lehetőség, mert először kiválasztod a 9 emberből azt a 4-et, aki az első csónakba ül, sorrend nem számít, így ezt binomial(9,4)=126 féleképpen teheted meg. Majd a maradék 9-4=5 emberől kiválasztod azt a 3-at aki a második csónakba ül, ezt binomial(5,3)=10 féleképp teheted meg. Végül a többit beülteted a harmadik csónakba. 126*10*1=1260 az eredmény, hiszen az egyes csónakokba az ültetés függetlenül történik, így a számokat szorozni kell.

2011. szept. 10. 15:03
 2/2 anonim ***** válasza:

9 ember, vagyis: A, B, C, D, E, F, G, H, I


Az első csónakba (4 üléses): 9!/[(9-4)!4!] féleképpen lehet kiválasztani az utasokat


A második csónakba (3 üléses) már csak a maradék utas, vagyis 9-4 = 5 kerülhet és ezeket:

5!/[(5-3)!3!] féleképpen lehet kiválasztani


A harmadik csónakba mindig az kerül, aki az előző kettőből kimarad, ezek nem befolyásolják a végeredményt


Tehát a végeredmény: 9!/[(9-4)!4!]*5!/[(5-3)!3!] = ?

2011. szept. 10. 15:49