SÜRGŐS! Melyikben van több Cl-ion: 4,75g MgCl2-ben vagy 0,1 mol MgCl2-ben?

2011. szept. 8. 15:33
 1/2 Silber ***** válasza:

Meg kell nézni, mekkora a MgCl2 móltömege.

M(Mg)=24 g/mol

M(Cl)=35,5 g/mol

Tehát M(MgCl2)=24+2*35,5=95 g/mol

Most vagy az anyagmennyiséget számítjuk át tömegre, vagy fordítva. Én inkább ezt választom:

n=m/M, ahol n az anyagmennyiség (mol), m a tömeg (g), M a moláris tömeg (g/mol).

n ismert (0,1 mol), M ismert (95 g/mol).

n=m/M => m=n*M=0,1*95=9,5g

A 9,5 g nagyobb mint a 4,75 g, tehát több iont is tartalmaz (hisz az anyagi minőségük megegyezik).

Ha konkrét számadatokat szeretnél az ionok számáról, akkor:

1 molekulában 3 ion van (1 Mg2+, és 2 Cl-).

Akkor:

1 mol molekulában x mol ion van.

Kiszámolod a két különböző tömegű anyag mólszámát, és használod ezt a képletet:

n=N/NA, ahol n az anyagmegnnyiség (mol), N az atomszám, NA az Avogadro-szám (6*10^23 1/mol).

2011. szept. 8. 16:06
 2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm!:)
2011. szept. 10. 09:55