Valaki elmagyarázná? ALGEBRA!


3x – 4 + 2y + 6x + 3y – 7 =

5a – 2b + 7 + 11 – 3a + 2b =

6a2 – 2ab + 2ab2 + 2ab – ab2 + 4a2 =


nagyon megköszönném. 9.-es vagyok és matekból szintfelmérőt fogunk írni, de nyáron elég sokat felejtettem.:/


2011. szept. 6. 18:11
 1/4 anonim ***** válasza:

3x – 4 + 2y + 6x + 3y – 7 = 9x-11+5y


5a – 2b + 7 + 11 – 3a + 2b = 2a+18


6a2 – 2ab + 2ab2 + 2ab – ab2 + 4a2 = 10a^2+5ab^2


Poon egyszerű. Csak azzal kell összevonni, amiben azonosak a betűk, ill. ha van akkor a hatványok.

2011. szept. 6. 18:19
 2/4 A kérdező kommentje:
júúúúj tényleg..ez nagyon egyszerű. köszönöm.:)
2011. szept. 6. 18:21
 3/4 bongolo ***** válasza:

Azokat a tagokat lehet összevonni, amikben ugyanazok a változók vannak ugyanazon a hatványon. (Ezeket nevezzük egyneműeknek.) Tehát a példáidban ennyi fajta különböző ilyen kifejezés van, első előfordulásuk sorrendjében:

- x

- konstans (csak szám, nincs benne betű)

- y

- a

- b

- a²

- ab

- ab²


Vegyük példaként a legbonyolultabb példádat, a harmadikat.


Úgy érdemes csinálni, hogy először veszed ezek közül az első tagot, abban a² van, ezért kikeresed az a²-et tartalmazó tagokat, aláhúzod őket (6a² valamint 4a²), és az összegüket leírod:

10a²

Aztán megnézed az alá nem húzottakat, hogy milyen nemű van még köztük, az első az ab, végigkeresed őket, aláhúzod (-2ab valamint 2ab), összevonod. Ez nulla lett, le se kell írni.

Aztán a következő az ab², aláhúzod (2ab² valamint -ab²), összeadod:

ab²

Most mär minden alá van húzva, kész vagy. Ez lett:

10a²+ab²


Lehet, hogy azt is várja a tanár, hogy szorzattá alakítsd, ha lehet. Most lehet, mindkét tagban van a, azt ki lehet emelni:


a·(10a+b²)

2011. szept. 6. 19:21
 4/4 A kérdező kommentje:
már megírtuk, de azért köszönöm. :)
2011. szept. 7. 16:01