Algebra, kiemelések. Valaki elmagyarázná? :S Siku vagyok, nemértem.


Azt ugye tudjuk, hogy összeadásra és kivonásra nincs azonosság a hatványozásban. Na de ha van egy feladat, pl.:


2 a kilencediken x 3 a nyolcadikon -6 a nyolcadikon + 2 a nyolcadikon x 3 a hetediken /(az egész) 2 a tizediken + 2 a tizenegyediken

ezt hogy kell megoldani?

2[8]x(2[1].3[8]-6[8]...stbstb? totál nemértem. :S

valaki segítsen légyszi!!


2010. okt. 11. 19:53
 1/3 anonim ***** válasza:
A leírásod alapján nem igazán értem hogy is nézhet ki ez az egyenlet, de ha a hatványokkal van bajod akkor, alakítsd át úgy a hatványokat hogy a hatvány alap mindegyiknél 6 legyen, ha a hatvány alap megegyezik akkor már csak alap vető műveleteket kell elvégezned rajta(összeadás, kivonás, szorzás, osztás), egy másik fontos szabály először mindig az ismeretlent esetedben az X-et kell rendezni.
2010. okt. 11. 20:19
 2/3 A kérdező kommentje:
hát, ha egyenlet lenne, oké.. de itt az x szorzás akart lenni, igaz, csillaggal kellett volna jelölni.. :S bocsi. :S de azt hiszem kezdek rájönni pár megoldott példa alapján. ettől függetlenül még jöhetnek válaszok. holnap doga, síík.
2010. okt. 11. 20:24
 3/3 anonim ***** válasza:

Javaslom a hatványokkal végezhető műveletek áttanulmányozását. A wikin találsz egy csomó idevágó oldalt.

Pl.: [link]


1. feladat

2 a kilencediken x 3 a nyolcadikon -6 a nyolcadikon + 2 a nyolcadikon x 3 a hetediken /(az egész) 2 a tizediken + 2 a tizenegyediken

Bár rém gagyi ez a szövegszerkesztő, és nehezen átláthatók a feladatok leírásai, de ha jól fejtettem meg, a következő kifejezést kellene egyszerűbb alakra hozni:

H = (2^9 * 3^8 - 6^8 + 2^8 * 3^7)/(2^10 + 2^11)


A tört számlálója

SZ = 2^9 * 3^8 - 6^8 + 2^8 * 3^7

SZ = 2 * 2^8 * 3^8 - 2^8­ * 3^8 + 2^8 * (3^8)/3

A 2^8 * 3^8 kiemelhető

SZ = 2^8 * 3^8(2 - 1 + 1/3) = 2^8 * 3^8 *4/3

Mivel 4 = 2^2

SZ = 2^10 * 3^8/3


A nevező

N = 2^10 + 2^11

N = 2^10(1 + 2)

N = 3 * 2^10


Ezek után

H = (2^10 * 3^8)/(3 * 3 * 2^10)

H = (2^10 * 3^8)/(3^2 * 2^10)

2^10 - el egyszerűsítve marad

H = 3^8/3^2

Tehát

H = 3^6

======


A második feladatot nem tudom értelmezni, írd át valamilyen érthető formába.


DeeDee

***********

2010. okt. 11. 22:25