1. Egy kétjegyű szám 27-tel nagyobb a jegyei fölcserélésével kapott számnál. Az eredeti szám 25%-kal növelt értékét az eredeti szám jegyeinek összegével osztva a hányados 8 lesz. Melyik az eredeti szám?


2. Egy derékszögű háromszög befogói 6 cm, illetve 8 cm hosszúak. Számítsd ki a köré- és a bele írható körök sugarát, a körök középpontjának távolságát.


Köszönöm! Péntekre kell, nagyon fontos!


2009. ápr. 15. 16:24
 1/8 anonim ***** válasza:
A köré írható kör sugara 5 cm.
2009. ápr. 15. 18:11
 2/8 anonim ***** válasza:

A szám legyen AB. Akkor értéke 10A + B. (Pl 71 esetén 10*7 + 1 = 71) A felcserélt BA: Az első állítás szerint:


10A + B - 27 = 10B + A


9A – 9B = 27


9(A-B) = 27


A-B = 3


Vagyis a lehetséges számok:


96, 85, 74, 63, 52, 41.



Igazából nem elegáns, de én végigszámoltam mindet, és a 96-ra jön ki:


Remélem ír valaki aki jobban tudja, de addig is talán megteszi.



(10A + B)*1,25 / (A+B) = 8


(10A + B) / (A+B) = 6,4


A=9 B=6

2009. ápr. 15. 21:33
 3/8 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen! 2. példa esetleg nincs levezetve?
2009. ápr. 15. 22:11
 4/8 anonim ***** válasza:

Megvan hogyan kell az AB-s példa második felét kiszámolni.


Tehát:


Onnan indulok, hogy már tudjuk, hogy A-B = 3.


Átrendezzük A-ra:


A = B+3



Az a kifejezés, hogy „valami 25%-kal növelve” azt jelenti, hogy „a valami 1,25-szöröse”, ez világos remélem. (Pl 100-at 25%-kal növelve 125-öt kapsz, azaz 100*1,25=125.)


Így jön ki a:


(10A + B)*1,25 / (A+B) = 8


A-t behelyettesítjük B+3-ra:


[10*(B+3) + B]*1,25 / (B+3+B) = 8


Felbontva, leosztva 1,25-tel:


(11B + 30) / (2B+3) = 6,4


Felszorozva 2B+3-mal.


11B + 30 = 12,8 B + 19,2


Átrendezve:


10,8 = 1,8 B


B= 6


A= B+3= 6+3 = 9



Sajnos az ilyen háromszöges dolgokhoz nem értek. (Előző voltam.)

2009. ápr. 16. 11:57
 5/8 anonim ***** válasza:

A 3szög köré írható kö kiszámítása:


Egyből látszik, hogy a egy derékszögű 3szög egyik befogója 6, a másik 8, akkor az átfogó 10 lesz (pitegoraszi számhármas), de kiszámítható a pitegorasz tétellel is: 6^2+8^2=100 ----> gyök 100=10.


Derékszögű 3szögben a köré írható kör sugara az átfogó fele, azaz 5 lesz.


A beírható kör sugara meghatározható a terület és a kerület ismeretében:


A terület 6*8/2=24

A kerület 10+8+6=24 ennek a felével kell elosztani a területet ami 12 lesz, tehát r=24/12=2

2009. ápr. 16. 15:22
 6/8 A kérdező kommentje:
nagyon köszi :)
2009. ápr. 16. 15:34
 7/8 anonim ***** válasza:
Nnna ugyan ki volt az az iq-bajnok, aki sorban lepontozott itt mondenkit...???
2009. ápr. 27. 14:56
 8/8 A kérdező kommentje:
Nem lett lepontozva senki... én mindenki válaszát hasznosnak értékeltem :)
2009. ápr. 27. 15:33