Egy iskola focirajongóinak 40%-a a Fradinak szurkol, a többiek egyharmada (1/3) az Újpestnek. A többi klubnak összesen 144 tanuló szurkol. Hány szurkolója van az iskolában a Fradinak és az Újpestnek? Összesen hányan kedvelik a futballt?

Ez a lecke holnapra... ha lehetne a választ magyarázattal szeretném kérni mert nem értem... de ha nincs magyarázat az se baj :D előre THX!
2011. jan. 26. 18:06
 1/3 DudoloPocok ***** válasza:

x darab foci kedvelő tanuló van


x*0,4 - a fradista

x(1-0,4)*1/3 -Újpest drukker

a többi az 144


x-x*0,4-x(1-0,4)*1/3=144

x-0,4x-x/3+0,4x/3=144

3x-1,2x-x+0,4x=144*3

1,2x=432


x=360 focikedvelő van

2011. jan. 26. 18:19
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszi szépen :D
2011. jan. 26. 18:55
 3/3 anonim ***** válasza:
ezt fejben is ki lehet számolni simán... 40% fradi, a többiek(60%) harmada utés, ami így 20%. a maradék 144 másnak szurkol. ez a 144 az, aki nem fradista(40%) és nem utés(20%), tehát nem a 40+20 , azaz 100-60, 40%. tehát 40% 144. pont 40% a fradi is, ők is 144-en vannak. az ute ennek a fele, ami 72. már csak össze kell adni a hármat, 144+144+72, ami 360
2011. ápr. 3. 14:15