Eddye2 kérdése:

Meg tudná oldani valaki ezt a matekházit?


A p paraméter milyen értéke esetén lesz

a) az x2 +(2p -1)x + p2 + 2 = 0 egyenlet egyik gyöke a másik kétszerese ,

b) a 2x2+(2-p)x - p2+ 1 = 0 egyenlet gyökeinek négyzetösszege minimális,

c) a (p-1)x2 - 2px + p + 3 = 0 egyenletnek két különböző pozitiv gyöke.


ahol pl a p után van a kettes (p2) az p négyzet!


2011. aug. 16. 14:48
 1/4 anonim ***** válasza:
Ha a Viéte formulákat tudod, hamar készen lehetsz.
2011. aug. 16. 15:48
 2/4 bongolo ***** válasza:

Igaza van az elsőnek, ezeket Viete-vel a legegyszerűbb megoldani, de azért lesz néhány trükk...


Ez a két formula van:

x₁+x₂ = -b/a

x₁·x₂ = c/a


Ezeket viszonylag könnyen le tudod vezetni a megoldóképletből, ha elfelejtenéd őket.


a) Most a=1, b=(2p-1), c=(p²+2)

x₂ = 2x₁

Ezeket simán be kell helyettesíteni a formulákba, kapsz x₁-re meg p-re két egyenletet (másodfokú egyebként), próbáld megoldani az egyenletrendszert önállóan, szólj, ha elakadsz.


b) Most a=2, b=(2-p), c=(1-p²)

x₁²+x₂² minimális


Itt olyan trükköt lehet csinálni, hogy

x₁²+x₂² = (x₁+x₂)²-2x₁x₂

ezt kiszámolod a formulák alapján, lesz egy másodfokú egyenleted p-re. Annak akkor minimális az értéke, ha ... remélem, ki tudod találni, próbáld meg. (A diszkriminánssal függ össze.)


c) Most a=..., b=..., c=...


Itt a Viete formulák mellett a diszkriminánst is nézni kell. Akkor van 2 gyöke az egyenletnek, ha D > 0.

D-t fel tudod írni, ugye? Ennek kell kijönnie:

D = 12-8p

Ennek kell 0-nál nagyobbnak lennie, ebből kijön már egy egyenlőtlenség p-re. Ez viszont még csak azt biztosítja, hogy van 2 gyök.


Aztán hogy mindkét gyök pozitív legyen, ahhoz x₁+x₂>0 és x₁·x₂>0 is igaz kell legyen, itt jönnek be a Viete formulák. Ezekből megint csak egyenlőtlenségek lesznek p-re, próbáld kiszámolni őket, és a végén a három egyenlőtlenséget meg hozd össze, hogy mindegyik igaz legyen.


Ha valami nem megy, írj ide, hogy hol akadtál meg.

2011. aug. 16. 17:43
 3/4 anonim ***** válasza:

itt a diszkriminánst kell megvizsgálni

D= b^2-4*a*c

ha D>0 két valós gyök

D=két egyező gyök

D<0 két komplex gyök

2011. aug. 16. 17:48
 4/4 bongolo ***** válasza:
Nem elég a diszkrimináns, mert nem csak hogy 2 valós gyök kell, hanem 2 pozitív gyök!
2011. aug. 17. 00:46