Egy téglalap alakú kép átlója 18 cm, oldalainak aránya 2:3. Mekkorák a kép méretei?2009. ápr. 6. 21:32
1/5 anonim válasza:
Próbáltad már felrajzolni? Rajzolsz egy téglalapot (pontos legyen ám a rajz, mert abból lesz jó következtetés!), majd behúzod az egyik átlóját. Mit látsz most? Egy téglalapot áthúzva. Ha jobban megnézed, ez két derékszögű háromszög, amelyeknek az átfogója közös (mintha egymásra lennének borítva). Ha ezek közül csak az egyiket nézed, akkor láthatod, hogy annak a két befogója a kép két oldala, az átfogója a kép átlója. Mit is tudunk ezekről? A kép két oldala, tehát a két befogó aránya 2:3. Az átfogó a kép átlója, tehát 18 cm. A háromszög meg derékszögű. Erre két tételt is ismersz, de most csak Pitagorasz tétele kell, amely szerint a befogókra emelt négyzetek területeinek összege megegyezik az átfogóra emelt négyzet területével. Ebben az esetben a befogók hosszát a négyzetre emelve megkapod az átfogó hosszának négyzetét. Jó, jó, de a befogók hosszait nem ismered... Azt viszont tudod, hogy az arányuk 2:3. Akkor legyen hát a hosszuk 2x és 3x! Nagyon jó, van három oldalhosszod: 2x, 3x és 18 cm. Írd fel a Pitagorasz-tételt ezekkel! (2x)^2+(3x)^2=18^2. Négyzetre emelés és összevonás után: 13x^2=18^2. Innentől már csak egy osztás és egy gyökvonás van hátra, annyira nem nehéz...
2/5 anonim válasza:
ez egy tökéletes megoldás, a lényeg h mindig elemii módszereket keress, ha középszinten mész, tehát, ne ágyúval verébre...
3/5 anonim válasza:
Téglalap átlója gyök alatt(a^2 + b^2)
a helyére beírod, hogy 2x, b helyére 3x
Megoldod és kijön h 10 és 15 cm.
4/5 A kérdező kommentje:
úú nagyon aranyos vagy! köszi szépen ezt az átfogó szép leírást :) köszike.
megcsináltam és így lett hogy
(2x)^2+(3x)^2=18^2
4x^2+9xˇ2=324
13x^2=324 /13
x^2=24,9 ~ 25 /√
x=5
szal ez jó? de az ellenőrzésnél nálam ez jön ki hogy
baloldal:
(2*5)^2+(3*5)^2= 100+225 =325
jobb oldal:
18^2=324
de 325 nem = a 324-gyel :D de lehet a kerekítést nem kellett volna? :S
2009. ápr. 6. 21:53
5/5 A kérdező kommentje:
mjaj sorry az hülyeség amit előbb írtam, nem egyenlet ez hee.. :D nem is kell egyenlőnek lennie
de az x=5 megoldás az jó, mert akkora két oldal(igazatok va)
2*5=10
és
3*5=15 cm
akkor mostmár világos :D
2009. ápr. 6. 21:55