+ 3 nanoculomb és + 0.5 mikroculomb töltés 2m-re van egymástól. Mekkora és milyen tipusú erővel hatnak egymásra?
2011. jún. 13. 14:51
 1/1 bongolo ***** válasza:

(Coulomb egyébként, nem Culomb)


Mivel mindkettő pozitív, ezért taszítják egymást. Szóval az erők, ami hatnak rájuk, a kettőt összekötő egyenesen egymástól ellenkező irányban mutatnak.


Az erők nagysága: Egyetlen képletet kell tudni hozzá:


F = k·(Q1·Q2)/r²


A hatványozást így fogom jelölni: pl. tíz a minusz harmadikon: 10^(-3)


milli = 10^(-3)

mikro = 10^(-6)

nano = 10^(-9)


Az ismert adatok:


Q1 = 3 nC = 3·10^(-9) C

Q2 = 0,5 µC = 0,5·10^(-6) C

r = köztük lévő távolság = 2 m

k = Coulomb konstans = 8,988·10^9 Nm^2C^(-2)


Számológéppel kijön, hogy

F = 3,3705·10^(-6) N


Figyeld meg, hogy minden mértékegységet átváltottam Coulomb-ra meg méterre, így lesz az eredmény Newton. Mivel pici szám lett, érdemes azt is visszaváltani így:


F = 3,3705 µN (mikronewton)

2011. jún. 13. 15:14