Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogy lehet kiszámolni egy...

Hogy lehet kiszámolni egy szabályos 3 oldalú gúlában a testmagasságot?

Figyelt kérdés
Adott az alapél(10cm) és az oldalél(12cm).
2011. jún. 2. 14:38
 1/3 anonim válasza:

Szia!

itt vannak hasznos ábrák (a hitelesítő ablakot zárd be egyszerűen:) )

az egyik oldallap magasságát ki tudod számolni.

(egyszerű Pitagoras-tétellel

a=alapél fele (5cm)

c=oldalél

b=oldallap magassága


Ezután ugyanígy Pitagoras-tétellel ki tudod számolni az alap-háromszög magasságát (ez súlyvonal is egyben, mert szabályos háromszög)

a=5cm (alapél fele)

b=súlyvonal (s)

c=10 cm (alapél)


Mivel "háromszög alapú gúla testmagasságának a talppontja az alap súlypontjába esik"

ezért ki tudod számolni annak a derékszögő 3szögnek az oldalait, ahol

1. az egyik oldal M (testmagasság -->ezt keressük)

2. a másik oldal a súlyvonal 1/3-ad része (az előbb ezt számoltad ki, csak el kell osztani hárommal [a magasságpont ilyen arányban osztja a súlyvonalat])

3. a harmadik oldal (ez lesz a pitagoras tételed c oldala) pedig az oldallap magassága (amit még az elején kiszámoltál)


Így csak Pitagoras-tételt kell használnod.

Lehet hogy szinusz vagy koszinusz tétellel is lehet számolni, de azt fejből nem tudtam:)


remélem jó így:)

és az ábra segít, amit belinkeltem, azon sokkal könnyebb elképzelni, mint ahogy leírtam.

2011. jún. 2. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim válasza:

[link]


kihagytam a linket

2011. jún. 2. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszi. Rengeteget segítettél.Megy a zöld.
2011. jún. 2. 17:36

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!