Segítesz ebben a matek feladatban?

Egy derékszögű háromszög befogóinak az aránya 5:6, az átfogó 122 cm hosszú. Határozzuk meg az átfogón a magasságtalppont által levágott szeletek hosszát.
2011. jún. 1. 19:39
1 2
 11/18 A kérdező kommentje:

Pitagorasz tétellel:


a²+b²=c²


3x²+7x²=c²


2 ismerelten maradt így is :O

2011. jún. 1. 21:00
 12/18 anonim ***** válasza:

Most inkább a második válaszoló hasonló háromszögeit érdemes megnézni.

Kis háromszögben 42/p = nagy háromszögben 7a/3a.

Ebből p rögtön megvan!

2011. jún. 1. 21:07
 13/18 A kérdező kommentje:
letudnád irni a levezetését?
2011. jún. 1. 21:18
 14/18 anonim ***** válasza:

Most is rajzot küldök, ezen minden adat ellenőrizhető:

[link]

2011. jún. 1. 21:31
 15/18 anonim ***** válasza:

Bocsánat, a csapos közbeszól. :-)

Az első feladathoz nem szükséges a Pithagorasz tétel.

Ugyanis

Ha az átfogó kisebbik szakasza 'p', akkor a nagyobbik q = c - p, így

p/a = a/c

illetve

(c - p)/b = b/c


Na most

ha a/b = n


a² = c*p

b² = c(c - p)

A két egyenlet hányadosa

a²/b² = n² = c*p/[c(c - p)] =p/(c - p)

vagyis

n² = p/(c - p)

ebből

p = c*n²/(n² + 1)

============

és

q = c/(n² + 1)

============

Behelyettesítve

p = 50

q = 72


*********************


A második feladathoz

Adott

a/b = 3/7 = n - a befogók aránya

m(c) = 42 - az átfogóhoz tartozó magasság


bongoló ábrájának jelölésével a hasonló háromszögekből

p/m(c) = a/b

p = m(c)*n

========

és

m(c)/q = a/b

q = m*(b/a)

q = m(c)/n

========

Behelyettesítve

p = 18

q = 98

Ellenőrzés

18*98 = 42²


DeeDee

***********

2011. jún. 1. 23:53
 16/18 anonim ***** válasza:
Igaza van DeeDee-nek, tök fölösleges Pithagorászzal meg szögfüggvénnyel bonyolítani, amikor egy egyszerű, jól megválasztott arány is elég a megoldáshoz.
2011. jún. 2. 00:00
 17/18 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítségeteket. bár még igazából nem teljesen értem
2011. jún. 2. 19:11
 18/18 bongolo ***** válasza:

DeeDee megoldásához fűzök magyarázatot:


Nézd meg azt az ábrát, amit eredetileg linkeltem. Ott a BTC háromszög hasonló a nagy BCA háromszöggel. Azért ilyen sorrendben írtam a csúcspontokat, mert így kerülnek a hasonló oldalak egymás mellé. Mivel hasonlóak, ezért fel lehet írni, hogy a befogóik aránya ugyanaz, ahogy DeeDee írta:


p/m = a/b


A másik kis háromszög (CTA) is hasonlít a nagyhoz (BCA), ezt írta DeeDee az "és" után:

m/q = a/b


Ez az egyenlet is a befogók arányának egyformaságát jelenti.


m-et tudjuk (42), a/b-t tudjuk (3/7), vagyis van két ismeretlenünk (p és q) és két egyenletünk, könnyen meg lehet oldani. Remélem, menni fog...

2011. jún. 2. 19:45
1 2