Egyenletek. Valaki segítene ezeket a feladatokat megoldani?


Van két másodfokú egyenletes feladat amelyeket nem tudok megoldani..

1.Egy szabályos hasáb átlóinak száma 40.Hány oldalú sokszög a hasáb alapja?

2.Határozzuk meg az "m" valós paraméter azon értékeit,amelyek esetén a (-m+1)x2+3x-2=0 egyenletnek nem lesz gyöke.

-> x2= x a négyzeten


2011. jún. 1. 17:40
 1/2 anonim ***** válasza:

2. Akkor nem lesz gyök, ha a diszkrimináns kisebb mint 0.

tehát: 0>3^2-4*(-m+1)*(-2)


Elsőt sajnos nem tudom :(

2011. jún. 1. 18:11
 2/2 anonim ***** válasza:

Az 1. feladathoz.

Biztos jó a 40-es szám? Mert így nincs egész megoldása a feladatnak.


Ugyanis

A hasáb átlói a két alaplap és a palástot alkotó téglalapok átlóinak összegéből állnak.

Legyen

Aa - az alap átlóinak száma

Ap - a palást átlóinak száma

A = 40 - az összes átló

n = ? - a sokszög oldalainak száma


Az összes átló

A = 2*Aa + Ap


Egy sokszög átlóinak száma

Aa = n(n - 3)/2

Ennek kétszerese (két alaplap van)

2*Aa = n(n - 3)


A palást átlóinak száma

Ap = 2*n


Ezekkel

A = n(n - 3) + 2n = n² - n

A = n(n - 1)


Ebből látszik, hogy az átlók száma 2 egymást követő szám szorzata: pl 4*3, 6*5, 7*6 stb, és az is látszik, hogy olyan, két egymást követő egész számból álló számpárost nem lehet találni, melyek szorzata 40-t ad.

A = 42 (6*7) esetén lenne megoldás.


Az előző összefüggést nullára rendezve a

0 = n² - n - A

másodfokú egyenlet adódik, aminek akkor van egész szám megoldása, ha a diszkriminánsa

D = 1 + 4A

négyzetszám.

A feladat adatával ez sajnos nem áll fenn.


DeeDee

**********

2011. jún. 2. 00:47