Szoveges feladat (matek) hogy kell megoldani?


Egy apa es fia eletkora osszesen 48 ev.

Neg evvel ezelott az apa 4-szer annyi idos volt mint a fia.

a)Hany eves az apa?

b)Hany evvel idosebb az apa a fianal?

c)Hany ev mulva lesz az apa eletkora ketszerese a fiu eletkoranak?

SEGItSETEK KERLEK


2011. máj. 21. 11:02
 1/4 anonim ***** válasza:
Ma úgyis világvége, minek csinálnád meg? :D
2011. máj. 21. 11:10
 2/4 anonim ***** válasza:

APA FIA

4x x


40=4x+x

40=5x

8=x


a)Most az apa 32+4=36 éves

b)A fia 8+4= 12 éves, vagyis 24 évvel idősebb.

c)12

2011. máj. 21. 11:25
 3/4 anonim válasza:

a) felírod a két egyenletet:

x+y=48 (ez ugye az életkoruk összege, apa x, fiú y)

(x-4)=4.(y-4) (itt meg ugye mindkettőjük életkorából levonsz 4-et, mert 4 évvel korábbanról van szó, viszont a fiú életkorát 4-gyel megszorzod, mert így kapod azt, hogy egyenlő idős legyen az apával, aki ugye négyszer annyi)

aztán az első egyenletből kifejezed az x-et , tehát:

x=48-y

ezután az x-et behelyettesíted a második egyenletbe:

48-y-4=4y-16 (aztán ezt megoldod)

60-5y=0

60=5y

y=12 amiből pedig tudod, hogy akkor az x az 48-y, tehát 48-12=36

Tehát az apa 36 éves


b)36-12=24 Tehát 24 évvel idősebb az apa a fiánál.


c)jelöljük x-szel az éveket, amire a feladat kérdez... ezt mindkettőjük életkorához hozzáadjuk, de még a fiúét megszorozzuk kettővel, és így írhatunk egyenlőségjelet az apa és a fiú életkora közé ugye

2(12+x)=36+x (aztán rendezed)

24+2x=36+x

x=12 Tehát 12 év múlva lesz az apa életkora kétszerese a fiúénak.


Remélem érthető volt, bár nem olyan nehéz, mint amilyennek ránézésre itt tűnik ;) Csak a magyarázat miatt lett ilyen hosszú :D

2011. máj. 21. 11:32
 4/4 A kérdező kommentje:
huha :D nagyon szepen koszonom mindenkinek ;)
2011. máj. 21. 11:40