Ctg2x=ctgx. Ezt hogy kell megoldani? Nem jövök rá.

Elosztom ctgx-el és akkor az marad 2 nem egyenlő 0-val?:D
2011. máj. 17. 21:51
 1/3 anonim ***** válasza:
Nézelődj a függvénytáblában, ott vannak ilyen kifejtős képletek, amivel átírhatod a ctg2x-et valami kezelhetőbbre. Lehet, hogy csak tg-re lesz képlet, de azt már tudod használni, hiszen tgx = 1/ctgx.
2011. máj. 17. 21:57
 2/3 anonim ***** válasza:
ctg=cos/sin. aztán sin^2+cos^2=1, így elvileg egy sima másodfokú lesz
2011. máj. 17. 22:06
 3/3 bongolo ***** válasza:

Ugye csak vicc, hogy elosztod ctg x-el? :)

(Bár elrontottad a viccet, mert nem 0, hanem 1 lenne a jobb oldalon!)


Nincs nálam függvénytábla, de cos 2x-et meg sin 2x-et tudja az ember fejből:


cos 2x = cos² x - sin² x

sin 2x = 2 · sin x · cos x

vagyis

ctg 2x = (cos²x - sin²x)/(2·sinx·cosx)

a tört számlálóját és nevezőjét is osszuk el cos²x-szel

ctg 2x = (1 - tg²x)/(2·tg x)


Ez a fenti összefüggés valószínű benne van a függvénytáblában.


Innen már könnyű. Ha mindez egyenlő ctg x-szel, akkor:

(1 - tg²x)/(2·tg x) = 1/tg x

1 - tg²x = 2

tg²x = -1, nincs megoldása az egyenletnek.


Másik megoldás: Ha felrajzolod a két függvény képét, abból is kijön, hogy sosem metszik egymást, tehát nem lesznek egyenlőek.

[link]

(várj picit a linkre kattintás után, amíg kiszámolja az ábrát)

2011. máj. 18. 01:40