CtgX-tgX=2*gyök3 hogy oldjam meg?

2011. máj. 21. 13:03
 1/4 anonim ***** válasza:
2011. máj. 21. 13:16
 2/4 haggyámán ***** válasza:
2011. máj. 21. 14:10
 3/4 bongolo ***** válasza:

Jópofa dolgok ezek a gépi egyenletmegoldások, de szerintem nem segítenek mindig.


A könnyebb számoláshoz egy trükk: Nevezzük el mondjuk tg x-et y-nak.

Akkor ctg x ennek a reciproka, 1/y.

Ezeket behelyettesítve az egyenlet így alakul:


1/y - y = 2gyök3

beszorzunk y-nal (kikötve, hogy y nem 0)

1-y² = 2gyök3 y

y² + 2gyök3 y - 1 = 0


Ezt oldd meg másodfokú megoldóképlettel, most nem írom le (ha nem megy, szólj).

Eredmény:


y1 = 2 - gyök3

y2 = -2 - gyök3


mivel y = tg x, ezért x = arc tg y

pl. számológéppel a kétféle x-et gyorsan megkapod:


x1 = 15 fok + k*180

x2 = -75 fok + k*180


A k*180-at ugye érted? Ha nem, szólj.

2011. máj. 21. 16:08
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépeeen !!
2011. máj. 22. 19:40