2011. máj. 21. 13:03
3/4 bongolo válasza:
Jópofa dolgok ezek a gépi egyenletmegoldások, de szerintem nem segítenek mindig.
A könnyebb számoláshoz egy trükk: Nevezzük el mondjuk tg x-et y-nak.
Akkor ctg x ennek a reciproka, 1/y.
Ezeket behelyettesítve az egyenlet így alakul:
1/y - y = 2gyök3
beszorzunk y-nal (kikötve, hogy y nem 0)
1-y² = 2gyök3 y
y² + 2gyök3 y - 1 = 0
Ezt oldd meg másodfokú megoldóképlettel, most nem írom le (ha nem megy, szólj).
Eredmény:
y1 = 2 - gyök3
y2 = -2 - gyök3
mivel y = tg x, ezért x = arc tg y
pl. számológéppel a kétféle x-et gyorsan megkapod:
x1 = 15 fok + k*180
x2 = -75 fok + k*180
A k*180-at ugye érted? Ha nem, szólj.
4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépeeen !!
2011. máj. 22. 19:40