Mi a helyes megoldás? Nem jövök rá .


Egy hal feje 9 cm hosszú. A farka egyenlő hosszú a fejével, plusz a test hosszának felével. A test hossza megegyezik a fej és a farok hosszúságának összegével.

Milyen hosszú a teljes hal?


2011. márc. 14. 18:45
 1/8 DudoloPocok ***** válasza:

a-fej =9 cm

b-test =a+c=a+a+b/2

c- farok=a+b/2



b=a+a+b/2

3b=4a

b=4/3*a


igy

c=a+b/2=a+a*4/6= a*10/6



a hal hossza : a+b+c=a+a*4/3+a*10/6=a*24/6=4a=36 cm

2011. márc. 14. 18:55
 2/8 A kérdező kommentje:

Ilyen megoldási lehetőség nincs. :)


*27

*54

*63

*72

*81


??

2011. márc. 14. 18:57
 3/8 anonim ***** válasza:

fej=9, farok=x, test=y


I. x=9+y/2

II. y=9+x


a második egyenletben ki van fejezve y, ezt beleírjuk az első egyenletbe, és így fog kinézni:

x=9+(9+x)/2

beszorzunk kettővel:

2x=18+9+x

kivonunk x-et:

x=27


ezt visszahelyettesítjük a 2. egyenletbe:

y=9+x

y=9+27

y=36


Tehát a farok 27 cm, a test pedig 36 cm.

2011. márc. 14. 19:01
 4/8 A kérdező kommentje:
Tehát akkor a megoldás 63. :) Köszönöm, már hülyét kaptam ettől a példától :D
2011. márc. 14. 19:02
 5/8 DudoloPocok ***** válasza:

első vagyok : elszúrtam, helyesen :


b=a+a+b/2

3b=4a

b=4*a


igy

c=a+2a= 3a



a hal hossza : a+b+c=a+4a+3a=8a=72

2011. márc. 14. 19:10
 6/8 A kérdező kommentje:
Akkor melyik?:)
2011. márc. 14. 19:15
 7/8 anonim ***** válasza:

Az utolsó előtti válasz végén a következtetés:

"Tehát a farok 27 cm, a test pedig 36 cm."

Ez a kettő együtt 63, de hol marad a fej?

A teljes hossz: 63 + 9 = 72.

Ez a jó.

2011. márc. 14. 20:38
 8/8 anonim ***** válasza:

Jelölések legyenek:


Fej: fe=9 cm

Farok: fa

Törzs: t

hal hossza: h

Van 4 egyenletünk:


(1) fe=9 cm

(2) fa=fe+(t/2)

(3) t=fe+fa

(4) h=t+fa+fe

-----------

(2) és (3)-ból, fa kiküszöbölésével kapjuk hogy:


fe+(t/2)=t-fe

Innen:

t=4fe.


Továbbá: (2)-be behelyettesítve:


fa=fe+2fe=3fe.


Így az eredmény: (4) felhasználásával:


h=t+fa+fe=4fe+3fe+fe=8fe=8*9 cm


h=72 cm.

2011. márc. 14. 20:43