Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogyan határozok meg egy...

Hogyan határozok meg egy közelítő függvényt, ha van 3 pontom a koordináta rendszerben?

Figyelt kérdés
2011. máj. 11. 03:56
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Mondott még valami a tanár? Ilyen szavakra gondolok, hogy ,,legkisebb négyzetek módszere'' vagy polinom interpoláció'' vagy ,,másodfokú polinomok'', vagy ,,lineáris'' vagy ,,polinomok''.


Sajnos nem értek a témához kiemeleten, ami meg emlékeimben van, az az, hogy


vagy ráillesztek egy alkalmas másodfokú függvényt, úgy, hogy az mind a három ponton átmenjen (erre van is egy módszer)


vagy pedig próbálok úgy behúzni egy egyenest, hogy ugyan nem feltétlenül megy át mind a három ponton (valamikor ez nem is lehetséges), de legalább a ,,lehető legjobban'' siklik el mellettük (hogy ezt milyen értelemben értjük, azt mondja meg a legkisebb négyzetek módszere, és erre is van egy módszer).


Elvileg persze sokféle dolog szóbajöhet, hogy mit is értek alkalmas, ,,közelítő függvény' alatt, szerintem ez attól is függhet, hogy mi a helyzet. Pl. egy fizikus vagy egy biológus esetleg előre sejti, hogy milyen jellegű összefüggés várható (lineáris, vagy mondjuk nem lineáris, de mondjuk másodfokú), szóval előre megfogalmazódik a fejében egy MODELL. Akkor eszerint az előzetes elvárás szerint tudja megválasztani, hogy mit is ért ,,közelítő függvény'' alatt.


Például ha az volt a szituáció, az volt a kísérlet, hogy egy golyó gurul egy teljesen sima terepen (vagy légpárnán, jégen, mágnespárnán, vagy az űrben), akkor jó okkal feltételezhetem, hogy a távolsága az egyenletesen változik az idővel. Szóval ha az a három bizonyos pont az három-három mérési adat összetartozó idő- és távolságértékekkel, akkor valószínűleg ebben a szituban lineáris összefüggést tételeznék föl, ezért egyenest próbálnék közéjük erőltetni, és minden ettől való eltérést mérési hibának tekintenék. Ezért itt a legkisebb négyzetek módszerét használnám.


[link]

sőt itt ebben a konkrét kísérletben éppen

[link]


Ha meg viszont mondjuk az a szitu, hogy a kísérlet az volt, hogy egy kútba ejtek egy követ, és radarral mérem (vagy fonállal), hogy milyen időpontokban pontosan milyen mélyen jár épp, és innen lenne az a bizonyos három pont, a három -három összetartozó idő-távolság páros, akkor itt eleve másodfokú összefüggést tételeznék fel,


[link]


ezért a három pontra képzeletben parabolát próbálnék ráilleszteni (ez lehetséges is, három (általános helyzetű, nem egy egyenesbe eső) pont mindig meghatároz egy parabolát. Ekkor valamilyen polinom interpolációt próbálnék használni, azt hiszem a Lagrange-interpolációt, legalábbis mi erről tanultunk valaha.


[link]


Tulajdonképpen sokféle előfeltételezés lehetséges elvileg, a konkrét kísérlet természetétől függően, és ezeknek megfelelően sokféle megközelítés, illetve az ezekhez tartozó módszer, nekem eddig ezek ugrottak be.

2011. máj. 11. 04:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Kimaradt az utolsó bekezdésem linkje:


Itt találtam egy leírást Lagrange-interpolációról három pontra.


[link]


Ez azért jó, mert az általános eset leírása ijesztőnek tűnhetik a sok szumma- meg produktum-jellel, indexeléssel stb.

[link]

de a konkrét feladatban erre nincs szükség hiszen itt konkrétan tudjuk, hogy épp három pontra fogjuk elvégezni.


Ezért is jó, hogy pl ebben a cikkben is éppen három pontra dogozzák ki a példát:

[link]

arra a bekezdésre gondolok ami úgy kezdődik,hogy

,,For n = 3 points''

2011. máj. 11. 04:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Nem néztem végig még a linkeket, most keltem, de nagyon kielégítő a válaszod :D

Exponenciális görbét szeretnék ráilleszteni, amennyiben könnyen megoldható, ha nem, úgy megfelelne egy harmadfokú közelítés is, mert az első két pont között szeretnék mérni, ahol viszonylag nagy a távolság, de úgy vélem pontosságban egy exponenciális lenne a legjobb, aztán jönne a harmadfokú és utána a másod. Ez utóbbi viszont biztos jóval kisebbet adna a annak a pontnak a várható értékénél :/

2011. máj. 11. 07:15
 4/8 anonim ***** válasza:

A linkek közt keresgélve mintha láttam volna valamit az exponenciális közelítésről, de nem tudom, az milyen lehet. Szerintem az is olyasvalami lehet, mint a legkisebb négyzetek módszere, vagyis hogy nem kell pontosan illeszkednie mindhárom pontnak, megelégszünk azzal az elvvel, hogy éppen valamilyen szempontból még a lehető legkevesebb legyen a hiba.


Tehát pl (1, 2), (3, 5) és (7, 12) lenne a három pont, és ez alapján próbálnám a-t mint paramétert meghatározni egy a^x alakú exponenciális függvényre. Azonban valójában már az első pont is egyértelműen meghatározza a görbét


a¹ = 2 -----> a = 2


és innentől kezdve a többi pont vagy ráillik, vagy nem. Szóval ezért úgy képzelem, hogy efféle exponenciális közelítésnél nem követelmény az, hogy mindhárom pont teljesen illeszkedjék. De valójában én nem ismerem ezt a témakört, csak megütötte a szememet keresgélés közben valami ,,exponential interpolation'' vagy ehhez hasonló.


A Lagrange-interpoláció másodfokú görbét adna három pontra, ha harmadfokú vagy más magasabbfokú közelítés kell, akkor nem tudom. Itt persze az a lényeg, amit mondtál: hogy mi valójában már TUDJUK, hogy exponenciális modellje van a szóban forgó jelenségnek (gondolom valami baktériumtelep szaporodása, vagy elbomló radioaktív anyag menyiségének vagy sugárázásának a reciproka, vagy ilyesmi), szóval ez a szempont irányítja a közelítésünket ez a modellünk. Sajnos nem értek hozzá. Ha kényszerhelyzetbe kerülnék, azt tenném mostani tudásom alapján, hogy a vagy beérném a másodfokú közelítéssel, vagy pedig a legkisebb négyzetek módszerét alkalmaznám exponenciális görbére, tehát pl (1, 2), (3, 5) és (7, 12) lenne a három pont, és a^x a közelítő exponenciális, ahol az ,a' paraméterre kéne visszakövetkeztetni az alapján az elvárás alapján, hogy a négyzetesen összegzett hiba a lehető legkisebb legyen.


(a¹ - 2)² + (a³ - 5)² + (a⁷ - 12)² minimal


itt valahogy meg lehet határozni a minimumot, és azt is, hogy az ,a' paraméter mely értékére áll elő ez a minimum


[link]


legalábbis a Wolfram Alpha meg tudta valahogy itt határozni, szerinte a ≈ 1,49921. Azt nem tudom, hogy ezt csak numerikus módszerekkel lehet-e meghatározni, vagy le is lehetne-e vezetni.

2011. máj. 11. 08:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Ha az előző példámban a három pont olyan lenne, hogy tényleg rá is lehet húzni pontosan egy exponenciálist, akkor a legkisebb négyzetek módszere ezt ki is tudja adni.



Pl. most előre elhatározom, hogy a 2-alapú exponenciális legyen, akkor az 1, 3, 7 helyen az alábbi három pontunk van: (1, 2), (3, 8), (7, 127). No most nézzük, hogy ez alapján a legkisebb négyzetek módszere képes-e helyesen visszakövetkeztetni arra, hogy 2 volt az exponenciális alapja. A minimalizálandó kifejezés:


(a¹ - 2)² + (a³ - 8)² + (a⁷ - 128)²


Wolfram Alpha szerint


[link]


tényleg az a = 2 helyen van a minimumhely, ami itt egyúttal persze zérushely is, hiszen direkt eleve pontosan illeszkedő pontokat vettünk fel.

2011. máj. 11. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Javítás: persze (1, 2), (3, 8), (7, 128) volt a három pont, amit leckeként feladtam a legkisebb négyzetek módszerének, elgépeltem (127-et írtam először véletlenül, szerencsére a Wolfram Alpha-nak már a jó alakot adtam fel).
2011. máj. 11. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Persze ha túl nagy a hiba, vagyis ha a minimum ,,nagyon nem'' nulla, akkor lehet, hogy mégsem praktikus a modell, vagy más módszert kell alkalmazni.
2011. máj. 11. 08:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Vagyis az előző előtti példában, az (1, 2), (3, 8), (7, 127) ponthármas esetében a legkisebb négyzetek módszere hibakifejezésére (a¹ - 2)² + (a³ - 8)² + (a⁷ - 128)² a lehetséges globális minimum értéke nem érte el a nullát, 4,68573 volt


[link]


ez igazából ebben az esetben nem tűnik túl soknak, hiszen a mérés során elég nagy számok is előfordultak (127). Sajnos tényleg nem értek hozzá, valószínűleg tényleg sokat számít, hogy van-e jó okunk valamilyen modell előzetes feltételezésére (ahogy említetted is az exponenciális modellt).

2011. máj. 11. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!