Jól oldottam meg ezt a matek feladatot?


megvolt adva 2 pont és arra kellett felírni az egyenes egyenletét.

ami alap esetbe így szól:

v2x-v1y=v2x0-v1y0

namármost ehhez kell egy fix pont az egyenesen ami megvan adva jó esetbe és tudni kell a meredekséget.

de nekem csak 2 pont volt megadva. az egyiket elneveztem P1nek ennek a koordinátái: (9;6) és volt a P2 (4;3)

függvénytáblázatba találtam olyan szabályt ami szerintem erre van kitalálva mert úgy szól h "Két adott ponton átmenő egyenes egyenlete: (x2-x1)(y-y1) = (y2-y1)(x-x1)

nálam a P1 ből a 9 volt az x1 a 6 pedig az y1 a P2ből pedig az x2 4 az y2 meg a 3.


2011. máj. 10. 18:11
 1/3 A kérdező kommentje:

így szólt a megoldásom :


(4-9)(y-6)=(3-6)(x-9)

-5 * y -6 = -3 * x -9

-11y=-12x /*-1

11y=12x

2011. máj. 10. 18:13
 2/3 bongolo ***** válasza:

Jól kedtél bele, de aztán lemaradt a zárójel, illetve nem is tudom, furcsa dolgot csináltál: keverted a szorzást meg az összeadást. Ha rendesen bontod fel a zárójelet, így alakul:


(4-9)(y-6)=(3-6)(x-9)

-5 *(y -6) = -3 *(x -9)

-5y + 30 = -3x + 27 / +3x -27

3x - 5y + 3 = 0


Ez az egyenes egyenlete.


Egyébként magyarázat a függvénytáblában talált képletre:


Írtad, hogy kellene a meredekség, akkor ki tudnád számolni az egyenletet. A meredekség az azt jelenti, hogy ha egyet lépsz jobbra, akkor mennyit megy felfelé. Ez ugyanaz, mintha (x2-x1)-et mész jobbra, akkor (y2-y1)-et megy felfelé, ahol x1;y1 és x2;y2 a két pont koordinátái. A meredekség ezekkel így alakul:


m = (y2-y1)/(x2-x1)


Namost az egyenes bármely x;y pontja is ugyanilyen meredekséggel kell odébb legyen a P1-hez képest, vagyis


m = (y-y1)/(x-x1)


tehát


(y-y1)/(x-x1) = (y2-y1)/(x2-x1)


a nevezőkkel átszorozva ezt kapjuk:


(x2-x1)(y-y1) = (y2-y1)(x-x1)


ugyanaz, mint amit a függvénytáblában találtál.


Azért szerencsésebb ez az alak, mint az egy sorral előző, a nevezőkkel való átszorzás előtti, mert az egyenes lehet függőleges is, amikoris x2-x1 éppen 0, és hát 0-val nem szabad osztani!! Szorozni szabad, ezért ezzel az utóbbi alakú szabállyal a függőleges egyenes egyenletét is ki lehet számolni.

2011. máj. 10. 18:56
 3/3 A kérdező kommentje:
ohh köszönöm szépen :)
2011. máj. 10. 19:20