Fizika: A mozgási energia kiszámítása. A munkatétel.4 feladat?


1. Egy mozgó testet 10N nagyságú erő 5m hosszú úton lassít. Mennyi a testen végzett munka? Mennyivel változott a test mozgási energiája? Milyen irányú az erő a mozgás irányához viszonyítva?


2. Egy 600kg tömegű versenyautó álló helyzetből 400m hosszú úton gyorsult fel 180km/h sebességre. Mekkora lett a mozgási energiája? Mekkora volt a gyorsító erő?


3. Egy puskagolyó tömege 50g, sebessége a kilövés pillanatában 800m/s. Mekkora a lövedék mozgási energiája? Mekkora az átlagos gyorsító erő, ha a puskacső hossza 80cm? Ez a lövedék 40 cm mélyen fúródott bele egy közeli fába, és ott megállt. Mekkora volt a súrlódási munka? Mekkora volt a fékezőerő?


4. Mennyi munkát kell végezni ahhoz, hogy egy 4kg tömegű testet vízszintes felületen 3m/s sebességre 2m úton gyorsítsunk fel, ha a felület és a test közötti súrlódás együtthatója 0,3?


2011. máj. 10. 16:36
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

1)

W = F*s – munka

F = 10 N

s = 5 m


E (mozgási) = ΔW


ΔW = W2 – W1


Ha lassításról van szó, akkor a test gyorsasága csökken, ezáltal csökken a mozgási energiája, mert:


E (mozgási) = 1/2*m*v^2


Ellenkező irányú (ha azonos irányú lenne, akkor gyorsítaná).


2)

E (mozgási) = 1/2*m*v^2

m = 600kg,

v = 180 km/h = 180 000 m/h = 180 000m/3 600s = 50 m/s


E (mozgási) = W = F*s, ebből:


F = E/s = W/400 =


3)

m = 50 g = 0,05 kg

v = 800 m/s


E (mozgási) = 1/2*m*v^2


s = 80 cm = 0,8 m


E (mozgási) = W = F*s, ebből a gyorsító erő:


F = E/s = W = E/0,8 =


A súrlódási munka ugyanannyi mint ami az energiája volt.


s = 40 cm = 0,4 m


E (mozgási) = W = F*s, ebből a fékező erő:


F = E/s = W = E/0,4 =


Gondolom, a számításokat már elvégzed.

2011. máj. 10. 21:53
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

4)

m = 4 kg;

v = 3 m/s;

s = 2 m;

μ = 0,3;

g = 10 m/s^2;


W = Fs*s + E(mozgási)


Fs – a súrlódási erő;

μ – súrlódási együttható;

g – gravitációs gyorsulás;


Fn = m*g – a testre a felület által ható nyomóerő


Fs = μ*Fn = 0,3*m*g =


E(mozgási) = 1/2*m*v^2 = 1/2*4*3^2 =


A többit gondolom kiszámolod.

2011. máj. 10. 22:11
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, sokat segítettél!
2011. máj. 13. 17:58