Hogyan kell ezt megoldani? Cosx=2sinx

2009. márc. 5. 21:50
 1/7 anonim ***** válasza:
58%

ezt?

cosx/sinx=2

ctgx=2, innen meg számológéppel visszakeresed a szöget

x=26,56fok+k180fok, ahol k egész szám

2009. márc. 5. 23:53
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Képletben az ,,alfa''-t egyszerűen ,,a''-nak fogom írni.

A négyzetre emelést ^2 jellel jelölöm.


Először nézzünk néhány nehézkes próbálkozást, ami túl nehézkes, végig sem viszem.


cos a = 2 sin a


Leosztom mindkét oldalt ,,cos alfa''-val.

Tegyük meg a kikötéseket:

cos a =/= 0

azaz

a =/= pi/2 + k pi


Lássuk, mi lett a képletből a leosztással:


1 = 2 sin a / cos a

1 = 2 tg a


Leosztom mindkét oldalt 2-vel (ezt egyszerre is lehetett volna, de így könnyebb volt rájönni)


1/2 = tg a


Melyik szög tangense 1/2?


Nézzük picit meg, mi is az a tangens?


Trigonometriai megfontolások alapján az alfa szög tangense éppen:


Derékszögű háromszögben, szöggel szembeni befogó és a szög melletti befogó aránya. Ha olyan szerencsém van, hogy a szög melletti befogó éppen 1, akkor a tangens éppen a szöggel szembeni befogó lesz.


Az 1 és 1/2 hosszú befogókkal rendelkező derékszögű háromszögnek mekkora az a szöge, amely az 1 hosszú befogó mellett (és az 1/2 hosszú befogóval szemben) van?


Nehéz lenne trigonometriai tisztán megfontolások alapján erre választ adni. Ezért a fenti megoldás csak akkor ad lehetőséget továbblépésre, ha meg van engedve, hogy függvénytáblából való keresgéljem a tangens függvény értékeit.


Tegyük fel, hogy meg van engendve, és kaptam valamilyen alfa0 szöget. Mi az összes megodás?


Fordítsuk le a feladatot az ,,egységkörös-irányvektoros'' ábra nyelvére.



1) az origó középpontú egység sugarú kör (1, 0) pontjába húzunk egy érintőt (ez a ,,fügőleges'', vagyis az y tengellyel párhuzamos egyenes).


2) az x tengellyel alfa irányszöget bezáró helyvektort meghosszabbítjuk. Hol metszi ez az érintőt?


3) A metszéspont y koordinátája éppen az alfa szög tangense

y

^

| |

| /| tg a

| / |

| / |

_|_ / |

| ~ |

sin a | / \ |

|/ a I|

-----------+-------+--> x

0 |cos a I| 1

/ | / |

/ | |

/ | |

/ |


Milyen szögekre metszi a mindkét irányba meghosszabbított forgó irányvektor az érintőt az 1/2 ordinátájú pontban?



A tangens függvény periodicitása miatt alfa = alfa0 + k pi ahol k tetszőleges egész szám.


Vizsgálandó, ütkozik-e a kikötésekkel.


Mint írtam, ez a megoldás nem túl szép. használunk ki valamit még! Tudjuk, hogy egy szög sinusa és cosinusa között is fennáll valamilyen összefüggés.


sin^2 a + cos^2 a = 1


Használjuk ezt ki a feladatban! Vagyis a


cos x = 2 sin x


feladatban midkét oldalt emeljük négyzetre. Ez azomban nem igazán megengedett lépés, ugyanis a


cos a = - 2 sin a


feladatot is ,,megoldja'', vagyis hamis megoldások is bejönnek! Ez nem olyan nagy baj, mert ezeket ki lehet szűrni.


tehát, emeljük mindkét oldalt négyzetre, és utólag vizsgálódunk.


cos^2 a = 4 sin^2 a


Tudjuk, hogy cos^a = 1 - sin^a


1 - sin^2 a = 4 sin^2 a

1 = 5 sin^2 a


sin^2 a = 1/5


sin a = +- 1 / gyök 5


nevezőt gyöktelenítve


sin a = +- gyök 5 / 5


Biztosan tudjuk, hogy valami rossz itt, mert kell ,hogy legyen hamis megoldás is. Jó lett volna ezt már eleve kiszűrni Ezért egy picit másképp megismételjük a megodást. Térjünk vissza a


cos a = 2 sin a


eredeti képlethez. Látjuk, hogy sin a és cos a előjele ugyanaz. Ezért az I. és III. síknegyedbe eső mgodások fogadhatók csak el, a II. és IV. síknegyedbe esőket ki kell zárni. Ez végül is ööszhangban van azzal is, amit a legelső, tangenses megodási útnál kaptunk: ott is k pi periodicitású megoldást kpatunk (alfa = alfa0 + k pi)


Azonban ez is sok macera. Kell, hogy legyen egyszerűbb megodoldási út. Tulajdonképpen, sokat könnyítünk, ha egyszerűen csak egy egyenletrendszerenk tekintjük a feladatot. Van ismeretlenünk, s és c, és az alábbi összefüggéseket ismerjük rájuk:


s^2 + c^2 = 1

c = 2 s


Oldjuk meg az egyenletrendszert. Nyilván az egyik ismeretlent kifejezzük a másikkal. Nem nehéz, hiszen a második egyenlet eleve olvasható úgy, mint egy ilyen kifejezési szabály: ,,jelöld a 2 s értéket c-vel''. Haígy olvassuk, akkor mi lesz az első egyenletből?


s^2 + c^2 = 1


átírva úgy, hogy c = 2 s helyettesítést elvégezzük


s^2 + (2s)^2 = 1


s^2 + 4 s^2 = 1

5 s^2 = 1


s^2 = 1/5

s = +- 1 / gyök 5


Úgy tűnik, mégsem jöttek be hamis megoldások? De igen, de ezek majd a szögek visszakeresésénél jönnek elő.


Szóval, mivel s mgiscsak ,,sin alfa'' rövidítéseként lett bevezetve


sin a = +- 1 / gyök 5


Ez alapján adódik négy szög (2 pi periodicitással), ebből az I. és III. síknegyedbe eső mgodások fogadhatók csak el, a II. és IV. síknegyedbe esőket ki kell zárni.

2009. márc. 6. 00:32
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
... teljesen elromlott a félórás munkával megrajzolt ábrám, úgy látszik, a szóközöket összevonja a szoftver.
2009. márc. 6. 00:34
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

......y.......

......^.......|

......|.......|

......|....../| tg a

......|...../.|

......|..../..|

....._|_ ./...|

......|...~ ..|

sin a |./...\.|

......|/ a...I|

------+------+--> x

....0.|cos a I| 1

..../.|...../.|

.../..|...~...|

../...|_*.....|

./....|.......|

2009. márc. 6. 00:45
 5/7 anonim ***** válasza:
.. persze a szöget ebben az esetben is vissza kell keresni (pl. függvénytáblából). Valamiért (nem is tudom, miért), feltételeztem, hogy a sinustáblából való visszakeresés alapvetőbb dolog, mint a tangenstáblából. Ha a tangens (vagy cotangens) tábla visszakeresése is meg van engedve, akkor fölösleges bonyolítások a megoldásaim, ekkor egyszerűbb a legelső megoldásnál maradni.
2009. márc. 6. 01:52
 6/7 anonim ***** válasza:

:DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

Ez durva.

2009. márc. 6. 02:13
 7/7 anonim ***** válasza:
miután feltételezem, hogy középsulis vagy megengedett a számológép, egyet elfelejtettem, h sinx=0 nem lehet, mert akkor cosx is 0, ami pedig egyszerre nem teljesülhet, ezt még le kell írni, az első vagyok
2009. márc. 6. 07:47