2011. ápr. 23. 09:16
1/3 anonim válasza:
a 8szöget vedd úgy, mint 8 db ugyanolyan egyenlő szárú háromszög, melyek csúcsa a négyzet középpontjában van. egy ilyen háromszög alsó oldalát keresed.
tudod a 3szög magasságát (a négyzet oldalának a fele azaz 5 cm) meg az egyenlő oldalak által bezárt szöget (360/8 = 45 fok)
innen már csak a magasságvonal alapján csinálsz egy derékszögű 3szöget, melynek 2 befogója a magasság és az alap oldal fele, és az alappal szembeni 45 fokos szög fele
így megvan ez a fél oldal: félx = tan(22.5) * 5 cm
a teljes oldal pedig ennek a kétszerese, szal x = 2 * tan(22.5) * 5 cm ami kb 5.578 cm
3/3 anonim válasza:
egy kis hiba nálam...
tangenst radiánba kellett volna számolni, szal félx = tan(Pi * 1/8) * 5
azaz az oldal hossza 2*tan(Pi*1/8)*5 = 4.14 cm