Egy 10 cm oldalú négyzet minden sarkát levágtuk úgy, hogy megmaradt egy szabályos nyolcszög. Hány cm a nyolcszög oldala?

2011. ápr. 23. 09:16
 1/3 anonim ***** válasza:

a 8szöget vedd úgy, mint 8 db ugyanolyan egyenlő szárú háromszög, melyek csúcsa a négyzet középpontjában van. egy ilyen háromszög alsó oldalát keresed.

tudod a 3szög magasságát (a négyzet oldalának a fele azaz 5 cm) meg az egyenlő oldalak által bezárt szöget (360/8 = 45 fok)

innen már csak a magasságvonal alapján csinálsz egy derékszögű 3szöget, melynek 2 befogója a magasság és az alap oldal fele, és az alappal szembeni 45 fokos szög fele

így megvan ez a fél oldal: félx = tan(22.5) * 5 cm

a teljes oldal pedig ennek a kétszerese, szal x = 2 * tan(22.5) * 5 cm ami kb 5.578 cm

2011. ápr. 23. 11:01
 2/3 anonim ***** válasza:

Egy másik megoldás


[link]

2011. ápr. 23. 12:34
 3/3 anonim ***** válasza:

egy kis hiba nálam...

tangenst radiánba kellett volna számolni, szal félx = tan(Pi * 1/8) * 5

azaz az oldal hossza 2*tan(Pi*1/8)*5 = 4.14 cm

2011. ápr. 23. 14:14