Matek házi? (Kérdésed túl rövid, a magyarázatod hosszú. )


A feladat:Egy hasáb minden lapján berajzoltuk az összes átlót. Az átlók száma az élek számának a kétszerese. hány oldalú sokszög a hasáb alaplapja?

Légyszi segítsetek ne számoljátok ki csak írjátok le a gondolatmenetet!Nagyon köszönöm a normális válaszolóknak:D


2011. ápr. 16. 10:12
 1/8 anonim ***** válasza:
Lehet hogy nem látom a fától az erdőt, de eredmény: akárhány.. Egy oldalhoz egy él tartozik (a másik élét már a következőhöz rendelem) és akkor ahhoz két átló tartozik, azaz egy él mindig két átló.. (hogy mit nem veszek észre?)
2011. ápr. 16. 10:23
 2/8 A kérdező kommentje:
Nem tom nekem ez teljes kiesés:SEzért kéne segítség, mert a tanárnő azt mondta, h ötöst lehet érte kapni, de nem értem.....de azért köszi, h megpróbáltad
2011. ápr. 16. 12:11
 3/8 anonim ***** válasza:

Ha szigorúan veszem (csak így vehetem), akkor az alap- és tetőlap átlóit is be kell számolnom, akkor pedig minden másképp néz ki.

Pusztán számolgatással: 6szög alappal:

Az alap és tetőn húzható átlók száma 2*9=18

Az oldallapokra: 2*6=12 =30

Az élek száma: 6 (az oldallapokon) +2*6 alul-felül= 18

2011. ápr. 16. 14:24
 4/8 anonim ***** válasza:

Legyen

E - az élek száma

A - az átlók száma

n = ? - az alaplap éleinek száma

Feltétel

2E = A


A hasáb éleinek száma

E = 2n + n

E = 3n


Az átlók száma

Az alap- és fedőlap átlói

2*n(n - 3)/2 = n(n - 3)

Az oldallapok (paralelogrammák) átlói

2n

Összesen

A = n(n - 3) + 2n


A feltétel szerint

2*(3n) = n(n - 3) + 2n

6n = n(n - 3) + 2n

Egyszerűsítés és rendezés után

n = 7

====


Ellenőrzés

Az alap- és fedőlap átlóinak száma

2*7(7 - 3)/2 = 7(7 - 3) = 28

Az oldallapok átlóinak száma

7*2 = 14

Tehát összesen

A = 42


Az élek száma

E = 3*7

E = 21

Tehát az átlók száma valóban kétszerese az élek számának


DeeDee

**********

2011. ápr. 16. 15:37
 5/8 A kérdező kommentje:
Ahwwwwww!!!Kösziköszikösziköszikösziköszikösziköszikösziköszi neked utolsó Idegen:DNem tom ki vagy, de imádlakXĐ(Ł)
2011. ápr. 16. 16:03
 6/8 anonim ***** válasza:
:-)))
2011. ápr. 16. 16:37
 7/8 anonim ***** válasza:

A teljesség kedvéért a feladat általánosítása


Legyen egy 'n' oldalú sokszög alapú hasáb átlóinak és éleinek aránya

A/E = q

ahol

q ≥ 1 egész szám


Az átlók számának képletét összevonva

A = n(n - 3) + 2n = n² - 3n + 2n = n² - n

A = n(n - 1)


Az élek száma

E = 3n


A hányadosuk

q = (n - 1)/3

amiből

n = 3q + 1

========


DeeDee

************

2011. ápr. 16. 17:12
 8/8 anonim ***** válasza:

DeeDee : Tartalmilag és formailag is nagyszerű válaszok.

Nem tudom ki vagy, de tisztellek.

2011. ápr. 16. 18:07