A derékszögű koordináta-rendszerben az origó középpontú egységsugarú körbe írt szabályos nyolcszög egyik csúcsának koordinátái (1;0). Határozzuk meg a többi csúcs koordinátáit! 4 pontot már meghatároztam - ha a kört az órához hasonlítom, akkor a 12-nél, a 9-nél és a 6-nál lévő pontot. A többit viszont nem tudom.
Előre is köszönöm a segítséget!
2011. ápr. 7. 20:48
1/2 kanóc válasza:
A másik négy csúcshoz meg úgy lehet eljutni az origóból, hogy 45 fokos szögekkel felezed a koordinátarendszer tengelyei által alkotott négy darab origócsúcsú derékszöget. Legyen az első negyedben így kapott csúcs P. P-ből merőlegest állítva az x tengelyre a merőleges talppontja legyen Q. Ekkor OQP derékszögű egyenlőszárú háromszög, az átfogója egységnyi, így a befogók (vagyis a P pont koordinátái) kiszámíthatók.
2/2 anonim válasza:
A kör egyenlete:
x^2+y^2 = 1
A két egyenes egyenlete, ami kimetszi a 4 pontot:
y = x és y = -x, tehát két egyenletrendszert kell megoldani:
x^2+y^2 = 1
y = x másik: y = -x
2x^2 = 1
x = +-gyok(2)/2
gyök(2)/2-t a-val fogom jelölni, hogy jobban látható legyen.
Innen a négy pont:
(a;a),(-a;a),(a;-a),(-a;-a)