Kémia feladat az "Ötösöm lesz kémiából"-ból, segítesz?


9.-es vagyok biokémia tagozaton és feladta kémia tanár hogy kezdjük el csinálni az ötösöm lesz kémiából-t az év végéig egy bizonyos oldalszámig. Én most az Összegképlet című fejezetnél járok, és a 42/B-re sehogy sem jövök rá. A feladat így szól: Mekkora tömegű kristályvíztartalmú réz(II)-szulfátot (CuSO4*5*H2O) kell kimérnünk, ha 300 g tiszta, vízmentes réz(II)-szulfátra van szükségünk?

Én eddig ezt csináltam, és lehet hogy csak rosszul értelmesem a feladatot de nem jön ki sehogy:


CuSO4*5*H2O = 14310g

CuSO4*5*H2O= 1:5

m= 300g CuSO4

CuSO4= 159g


n=m/M=300g/159g/mol=1,886 mol


így megvan hogy 300 g CuSO4 hány mol.


m=n*m=1,886mol*14310g/mol=26988,66g


A megoldásba a végeredmény: 469,3 g CuSO4*5*H2O.De nincs levezetve, így nem tudom megnézni mit hibáztam.


Mondom lehet h csak a feladat szövegét nem tudom helyesen értelmezni. Valaki légyszi segítsen rájönni hogy hol rontom el! Előre is köszönöm!


2011. ápr. 5. 17:05
 1/6 Walter_Dornberger ***** válasza:
Kiszámolod, hogy a 300g vízmentes CuSo4 hány mól. Ezután a kristályvizet számolod hozzá, ami mólonként 5 mól vizet jelent. tehát 300g vizmentes cuso4 az x mól, 5*x mól viz van mellette, összeadod, a vizet és a vízmentes cuso4 tömegét és kész.
2011. ápr. 5. 18:13
 2/6 A kérdező kommentje:
de ha összeadom = 300+1,88*90=469,2 kijön, de a kristályos vízbe szorozni kell nem összeadni. ezt nem értem:/ 300*1,88*90=50760 :D:S
2011. ápr. 5. 18:49
 3/6 Walter_Dornberger ***** válasza:

1.886 mól cuso4 magával visz 5*1,886 mól vizet, vagyis 9,43 mól vizet, ami 169,74 g (18*9,43)

ez és a 300g vízmentes cuso4 megadja az öt kristályvizes cuso4 tömegét.

300+169,74 = 469.74 a pontosság a cuso4 moltömegénél van elkúrva.

2011. ápr. 8. 12:11
 4/6 Carl Golden válasza:

Üdv! Ennek a feladatnak van egy végtelenül egyszerű megoldásmódja. A kérdés valójában: Hány gramm kristályvíz tartalmú réz-szulfátban (CuSO4*5H2O) van 300 gramm 'tiszta' réz-szulfát (CuSO4)?

m(CuSO4*5H2O)=xg

m(CuSO4)=300g

A 300 gramm CuSO4 mol.tömege alapján 1.8809 mol-->Ennyi mol kell a kristályvizes CuSO4-ből is, melynek mol.tömege viszont 259.5g/mol

Ezért nekünk 1.8809*259.5=469.29g CuSO4*5H2O-re van szükségünk.

Remélem ez segített.

2014. dec. 7. 13:57
 5/6 Carl Golden válasza:
Továbbá a jelölés megtévesztő, a kristályvízes formulában az a csillag/pont NEM szorzást jelöl.
2014. dec. 7. 14:21
 6/6 anonim ***** válasza:
Igen, a hiba ott van, hogy a csillag a CuSO4 es a víz között csak azt jelöli, hogy kikristalyosodott
2016. okt. 1. 11:10