Van egy számolásos feladat, amit sehogy se tudok elkezdeni és megcsinálni. Egy kis segítséget szeretnék kérni :)

Egy gázelegy hidrogént és oxigént tartalmaz. Az elegyen elektromos szikrát üttetünk át és megvárjuk, hogy a hőmérséklet és a nyomás ismét az eredeti legyen. A vígzőz lecsapódása után visszamaradt száraz gáz térfogata a fele a kiindulási gázelegyének. Számítsuk ki, milyen lehetett a kiindulási elegy térfogatszázalékos összetétele!


2011. okt. 21. 14:18
 1/1 BKRS ***** válasza:

A valasz attol fugg, mi van a megmaradt gazban. Ket eset lehetseges.

1) a maradek gaz mind hidrogen.

Ebben az esetben az eredeti gaz egyik fele H2 volt, a masik felenek az 1/3 resze oxigen, 2/3 resze meg hidrogen.

Tehat az eredeti gaznak 1/6 resze volt oxigen, 1/2+2/6=5/6 resze meg hidrogen. 16,67% O2 + 83,33% H2


2) ha a maradek gaz az oxigen.

Ekkor az eredeti gaz egyik fele oxigen, a masik felenek a harmada oxigen, ketharmada hidrogen.

Vagyis akkor 1/2+1/6= 4/6 =2/3 resz volt oxigen es 2/6=1/3 resz volt hidrogen.

Ez: 66,67% O2 es 33,33% H2

2011. okt. 21. 15:01