20 cm3, 40φ%-os, 1,05 g/cm-3 sűrűségű (A) és 30 cm3, 3 mol/dm-3 koncentrációjú 1,02 g/cm-3 sűrűségű (B) ecetsav oldatot elegyítünk. Mekkora az elegyítés után keletkező oldatban az ecetsav mól%-os összetétele?

Mr(ecetsav)=60,05


2011. szept. 12. 13:13
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

φ% = 100*V₁/V₀ = 40 %

V₀₁ = 20 cm³

ρ₁ = 1,05 g/cm³


V₁ = φ%*V₀/100 = 40*20/100 = 800/100 = 8 cm³


m₁ = ρ₁*V₁ = 1,05*8 = 8,4 g ecetsav van az első oldatban


m₀₁ = ρ₁*V₀₁ = 1,05*20 = 21 g az első oldat tömege


c = 3 mol/ dm³

V₀₂ = 30 cm³ = 0,03 dm³

ρ₂ = 1,02 g/cm³

M(ecetsav) = 60,05 g/mol


c = n/V₀₂

n = c*V₀₂ = 3*0,03 = 0,09 mol


m₂ = n*M = 0,09*60,05 = 5,4045 g ecetsav van a második oldatban

m₀₂ = ρ₂*V₀₂ = 1,02*30 = 30,6 g a második oldat tömege


Ennek az alapján már gondolom a többit kiszámolod.

2011. szept. 12. 14:35
 2/6 A kérdező kommentje:

hát épp ez az hogy nem xD

eddig hellyel-közzel én is eljutottam ://

tudnál segíteni még?

2011. szept. 12. 17:06
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Akkor folytassuk:


Az első oldatban van:


8,4 g ecetsav, ez: 8,4/60,05 = 0,13988 mól

21 – 8,4 = 12,6 g víz, ez: 12,6/18 = 0,7 mól


A második oldatban van:


5,4045 g ecetsav, ez: 5,4045/60,05 = 0,09 mól

30,6 – 5,4045 = 25,1955 g víz, ez: 25,1955/18 = 1,39975 mól


Az összes mólok száma:


0,13988 + 0,7 + 0,09 + 1,39975 = 2,32963 mól


Az ecetsav móljainak a száma:


0,13988 + 0,09 = 0,22988 mól


%(n/n) = 0,22988/2,32963*100 = 9,86766 %


Ennyinek kell kijönni? Mert jó lenne, ha a házifeladatok esetén kiírnátok a végeredményt, hogy tudjuk ellenőrizni, mert így nekünk is könnyebb.

2011. szept. 12. 17:50
 4/6 A kérdező kommentje:

jajj istenem örök hálám, nagyon köszönöm :)

ennyi a végeredmény :)


( remélem máskor is megkereshetlek :P :)


köszi :))

2011. szept. 12. 19:03
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
Meg. Csak a végeredményt légyszi, írd ki mindig előre.
2011. szept. 12. 19:42
 6/6 A kérdező kommentje:

köszönöm :)

kiírom :)

2011. szept. 12. 23:57