MATEK:trigonometria! Hogyan kell megoldani, levezetni ezt a két feladatot?


Van mindkét feladathoz végeredményem,mert van a könyvhöz megoldás CD de nem tudom kiszámolni...


1.Egy torony teteje a talpától 60 m távolságból 22°37' -es szög alatt látszik. Milyen magas a torony?

Válasz:25 m


2.Egy ház teraszára vezető lépcsősor vízszintesre eső merőleges vetülete 230 cm.Egy lépcső magassága 14 cm és a teraszra 8 lépcső vezet.Mekkora a lépcsősor hajlásszöge a vízszinteshez képest?

Válasz:~25,96°


2011. ápr. 3. 19:48
 1/5 anonim ***** válasza:
az elsőnél ismersz két szöget (22°37' illetve 90°) illetve egy oldalt... szinusz tételek alkalmazásával ki lehet számolni a torony magasságát.
2011. ápr. 3. 19:55
 2/5 A kérdező kommentje:

tudom a képleteket :\

de nem tudok rajzot készíteni,ha megvan a rajz akkor már tudom használni a képleteket...:\

2011. ápr. 3. 20:23
 3/5 anonim ***** válasza:
rajzold egy derékszögű 3szöget, aminek az egyik befogója a torony magassága, a másik a 60 m (remélem azért az egyértelmű h melyik melyik) a 22°os szög pedig az átfogó és a 60 m-es befogó között van
2011. ápr. 3. 20:37
 4/5 anonim ***** válasza:

1.Egy torony teteje a talpától 60 m távolságból 22°37' -es szög alatt látszik. Milyen magas a torony?

Válasz:25 m


Nem szinusz tétellel kell megoldani, hanem egyszerű trigonometrikus összefüggéssel, ahova rajzolsz egy derékszögű háromszöget, és a háromszög derékszöge mondjuk balra néz. Oda írod, hogy "X", ez a torony magassága. A derékszögtől a hegyesszögű csúcsig írod hogy 60, ez az alja és az adott pont távolsága, és a szöget pedig berajzolod a 60 hosszúságú oldal jobb végéhez.


tg 22°37' = x / 60 egyenletet meg kell oldani, aminek a megoldása ~ 25.


(A másodiknál igazából nem értem a feladatot, így csak az elsőben tudok segíteni! :) )

2011. ápr. 3. 22:48
 5/5 anonim ***** válasza:
100%
lerajzolsz egy derékszögű háromszöget. a merőleges vetület azt jelenti h vízszintesen milyen hosszú a lépcső (ez lesz 230 cm) ez lesz az egyik befogó. a másik befogó pedig a magassága lesz ami (8 lépcsőfok, mindegyik 14 cm->8*14=112) 112 cm. ezután felírod h tgx=112/230 és enyni
2011. ápr. 4. 20:17