Matek hf lenne holnapra! Mi az egyenlet? Megoldom én az egyenletet is, csak képtelen vagyok rájönni! Feladat lentebb!


Két falu között 15 km-es az út. Az egyikből egy kerékpáros, a másikból egy gyalogos indul egymás felé. A kerékpáros 50 perc alatt, a gyalogos 3 óra alatt teszi meg ugyanazt az utat. Hol találkoznak, ha a kerékpáros 1 órával később indul?

Köszi,a válaszokat! :D


2011. márc. 27. 15:19
 1/2 anonim ***** válasza:

Adatok:

s=15km

tgy=3h (180min)

tk=50min

dt=60 min

-----------------

6 egyenletet tudunk felírni:


(1) Sk=vk*tk'

(2) Sgy=vgy*tgy'

(3) s=Sk+Sgy

(4) tgy'=tk'+dt

(5) vk=s/tk

(6) vgy=s/tgy

---------------------

Ezekből csinálunk 3-mat:


(A) Sk=s*tk'/tk

(B) Sgy=(s/tgy)*(tk'+dt)

(C) s=Sk+Sgy

------------------------


Megoldod ezt az egyenletrendszert tk'-re.

Az eredmény egyébként tk'=26,09 min. (tgy'=86,09 min)

2011. márc. 27. 17:50
 2/2 anonim válasza:

kerékpáros 50 perc alatt (5/6 óra) tesz meg 15 km-t, vagyis a sebessége (út osztva idővel)15 : 5/6 = 18 km/h

Gyalogos 3 óra alatt tesz meg 15 km-t, azaz a sebessége 15: 3= 5 km/h

A kerékpáros ideje t óra, akkor a gyalogosé 1-gyel több, vagyis t+1 óra

S= v x t

Kerékpáros útja 18t, a gyalogos útja 5(t+1).

Ha ezt a kettőt összeadod, akkor egyenlő 15-tel.

18t + 5(t+1)= 15, ezt megoldva

t=0,4 óra kerekítve

A kerékpáros tehát 0, 4 órát ment, ezt beszorozva a sebességével 18 x 0,4=7,2 km-t ment azaz ott találkoznak.

2011. márc. 27. 19:16