Egy téglalap kerülete 36cm. Mekkorák az oldalai ha arányuk 1:8, 1:2 és 4:5. Ez három külön feladat. Előre is köszi!2011. márc. 23. 16:32
1/6 anonim válasza:
a téglalap ugye 4 oldal. ha az oldalak, vagyis a:b aránya 1:8-hoz, akkor az azt jelenti, hogy az egyik oldal egy egységnyi, míg a másik 8. adjuk össze az 1et és a 8at, ez 9. szóval 9=a+b, egységnyi mértékegységben. mivel a téglalap = 2a+2b, ezért 9*2 kell, az 18. az egész téglalap kerülete 18 egység. 36 cm viszont a konkrét szám, amit tudunk, hogy egyenlő a kerületével (az egységet nem tudjuk, hogy mekkora, minden téglalapnál más, az aránytól függ). szóval K=36cm, és K=18egység, magyarul 36cm=18e, innen jön, hogy 2cm=1 egység. most már csak ki kell számolnod, hogy az egyik oldal 1*2, azaz 2 cm, a másik pedig 8*2, azaz 16 cm :) így oldd meg a másik 2-őt is.
2/6 A kérdező kommentje:
Nagyonszépen köszönöm :)
2011. márc. 23. 16:48
3/6 anonim válasza:
Nem állom meg, hogy ne írjam le az általános megoldást, bár nem biztos, hogy érdekli a kérdezőt. :-)
Legyen
a, b - a téglalap két oldala
K - a téglalap kerülete
a/b = p/q (1:8, 1:2 és 4:5)
a, b = ?
Amit tudunk
K = 2(a + b)
a/b = p/q
A másodikból
a = b*p/q
az elsőbe behelyettesítve, összevonva marad
K = 2*b[(p + q)/q]
amiből
b = (K/2)[q/(p + q)]
==============
visszahelyettesítve az 'a' kifejezésbe
a= (K/2)[p/(p + q)]
==============
Például a második arány esetén
p = 1
q = 2
K/2 = 18
a = 18*(1/3)
a = 6
=====
b = 18*(2/3)
b = 12
=====
DeeDee
***********
4/6 A kérdező kommentje:
Köszi mindenkinek :) ötös lett :)
2011. márc. 24. 15:53
5/6 anonim válasza:
akkor adsz zöld kezet? első vagyok :)
6/6 A kérdező kommentje:
Megvolt ;)
2011. márc. 24. 19:54