Matek! Hogy kell megoldani? Lécci írjátok le lépésenként részletesen!

Egy téglalap kerülete 36cm. Mekkorák az oldalai ha arányuk 1:8, 1:2 és 4:5. Ez három külön feladat. Előre is köszi!
2011. márc. 23. 16:32
 1/6 anonim ***** válasza:
a téglalap ugye 4 oldal. ha az oldalak, vagyis a:b aránya 1:8-hoz, akkor az azt jelenti, hogy az egyik oldal egy egységnyi, míg a másik 8. adjuk össze az 1et és a 8at, ez 9. szóval 9=a+b, egységnyi mértékegységben. mivel a téglalap = 2a+2b, ezért 9*2 kell, az 18. az egész téglalap kerülete 18 egység. 36 cm viszont a konkrét szám, amit tudunk, hogy egyenlő a kerületével (az egységet nem tudjuk, hogy mekkora, minden téglalapnál más, az aránytól függ). szóval K=36cm, és K=18egység, magyarul 36cm=18e, innen jön, hogy 2cm=1 egység. most már csak ki kell számolnod, hogy az egyik oldal 1*2, azaz 2 cm, a másik pedig 8*2, azaz 16 cm :) így oldd meg a másik 2-őt is.
2011. márc. 23. 16:45
 2/6 A kérdező kommentje:
Nagyonszépen köszönöm :)
2011. márc. 23. 16:48
 3/6 anonim ***** válasza:

Nem állom meg, hogy ne írjam le az általános megoldást, bár nem biztos, hogy érdekli a kérdezőt. :-)


Legyen

a, b - a téglalap két oldala

K - a téglalap kerülete

a/b = p/q (1:8, 1:2 és 4:5)

a, b = ?


Amit tudunk

K = 2(a + b)

a/b = p/q


A másodikból

a = b*p/q

az elsőbe behelyettesítve, összevonva marad

K = 2*b[(p + q)/q]

amiből

b = (K/2)[q/(p + q)]

==============

visszahelyettesítve az 'a' kifejezésbe

a= (K/2)[p/(p + q)]

==============


Például a második arány esetén

p = 1

q = 2

K/2 = 18

a = 18*(1/3)

a = 6

=====

b = 18*(2/3)

b = 12

=====


DeeDee

***********

2011. márc. 23. 22:11
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszi mindenkinek :) ötös lett :)
2011. márc. 24. 15:53
 5/6 anonim ***** válasza:
akkor adsz zöld kezet? első vagyok :)
2011. márc. 24. 16:26
 6/6 A kérdező kommentje:
Megvolt ;)
2011. márc. 24. 19:54