5+55+555. +55.5=? Részletesen lejjebb


5+55+555...+55...5=?


a 2. pontozott résznél 10 db számjegy van.


magyarul: a kérdés: S10=?


És azt nem értem, hogy ez milyen sorozat. Mértani sorozatokat vesszük most, annak kéne lennie, viszont a1 és a2 között q=11, ez már nem igaz a következő esetben, mert 55*11=605 és nem 555

Az is nyilvánvaló, hogy nem számtani sorozat.

Esetleg mindkettő előfordul ebben a feladatban már?

Lécci segítsetek matekzsenik:)


2011. szept. 17. 19:08
1 2
 1/12 A kérdező kommentje:

"a 2. pontozott résznél 10 db számjegy van."


Mármint az általam beírt 3 db számjegyet is beleértve.


*pontosítás:)

2011. szept. 17. 19:11
 2/12 Tetszik a ***** válasza:

q=5+5*10^(n-1)

ezt próbáltad már?

2011. szept. 17. 19:26
 3/12 Tetszik a ***** válasza:
bocs, az 5+ nem kell
2011. szept. 17. 19:27
 4/12 anonim ***** válasza:

A szabály az egyértelműen az, hogy két szám között 10-es szorzó van +5. Mivel:

0*10+5

a1=5

5*10+5

a2=55

55*10+5

a3=555

555*10+5

a4=5555


Ha innen rájöttél a lényegére ok, ha nem írj és elmondom mi a pontos elérés.

2011. szept. 17. 19:31
 5/12 A kérdező kommentje:
Nem...és ez mi is lenne?
2011. szept. 17. 19:31
 6/12 anonim ***** válasza:
előttem szólónak igaza van, ott a pont! :)
2011. szept. 17. 19:31
 7/12 A kérdező kommentje:
Jaa bocs, a 2. kommentelőt nem láttam, adatai feldolgozásban.:D
2011. szept. 17. 19:32
 8/12 A kérdező kommentje:
Nem, nincs meg a lényeg...:(
2011. szept. 17. 19:48
 9/12 bongolo ***** válasza:

Ez se nem mértani, se nem számtani sor, de olyasmi, mint a kettő keveréke.


A sorozat n-edik tagját úgy lehet felírni, hogy 5·(10^n - 1)/9.


Ez úgy jön ki, hogy az n-edik tag 5·111..11 ahol az 1-esek száma n. Ha ennek veszük a 9-szeresét, n darab 9-es lesz a második tényező. Az pedig eggyel kevesebb, mint 10^n. Ezzel már fel is lehet írni a fenti rövid formulát.


Amikor a sorozat tagjait összeadjuk, akkor az 5-tel szorzást és a 9-cel osztást kiemelhetjük, tehát:

5·(10^1-1 + 10^2-1 + 10^3-1 + ... + 10^n-1)/9


A zárójel belsejében a 10^n mértani sorozat tagjaiból n-szer ki van vonva az 1, vagyis annak összege az esetedben S10-10 (ez az S a mértani sorozat összege, nem az az S, amit a kérdésben írtál).


Ugye ez után menni fog?

2011. szept. 17. 22:38
 10/12 anonim ***** válasza:

Hogy érthetőbb legyen:


a(n+1) = an*10 + 5


q = 10 ... mértani rész

d = 5 .... számtani rész

2011. szept. 17. 22:48
1 2