Fizika házi feladat (holnapra) - mi a véleményetek róla?


A következő házi feladatot jól oldottam meg szerintetek? :D

A következő ábrát készítettem a feladat szemléltetéséhez:

[link]


Mekkorák a kötélerők ill. a gyorsulás?

Adatok:

m1: 2kg

m2: 3kg

m3: 6kg

==========

a: ?

Fk1: ?

Fk2: ?


Felírtam az alapképletet, hogy szumma F = m*a

Innen:

-Fg1 + Fk1 = m1*a

Fk2 - Fk1 = m2*a }

Fg3 - Fk2 = m3*a

======================

-20 + Fk1 = 2*a => Fk1 = 20+2*a

Fk2 - Fk1 = 3*a }

60 - Fk2 = 6*a => Fk2 = 60-6*a

======================

60 - 6*a - 20 - 2*a = 3*a

40 = 11*a


:::a =3,63m/s2:::


Az a-t behelyettesítve a két egyenletbe:

:::Fk1 = 20 + 2*3,63 => 27,26N:::

:::Fk2 = -6*3 + 60 => 38,22N:::


Szóval ez így jó, vagy valahol elrontottam?


2011. márc. 20. 10:48
 1/9 A kérdező kommentje:

A képet itt érhetitek el mert rossz a képfeltöltés:

[link]

2011. márc. 20. 10:50
 2/9 anonim ***** válasza:
31%
mivan? xD
2011. márc. 20. 10:55
 3/9 A kérdező kommentje:
Két csiga közé be van fogatva egy test és a testen két másik test lóg (amik a csigák alatt vannak). xD
2011. márc. 20. 12:30
 4/9 anonim ***** válasza:

Tökéletes a megoldás.


Az egyenletrendszer megoldásához hadd adjak egy jótanácsot. A három egyenletet, ha összeadod, a kötélerők kapásból kiesnek, így nem kell azt a bonyolult kifejezést, utána meg behelyettesítést csinálni.


Megjegyzés: A feladat még szebbé tehető, ha az m2 test és a talaj közé teszünk súrlódást, illetve a talajt állíthatjuk nem vízszintesre, hanem valamilyen alfa szöget bezáróra. A lógó testeknek sem kell függőlegesnek lennie, tehetünk oda lejtőt.

Ezenkívül adhatunk a csigáknak tömeget is, így a tehetetlenségi nyomatékokkal is kell számolni.

2011. ápr. 3. 14:19
 5/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! Még csak msot vettük a sűrlódást, szóval már az is beletehető. :)
2011. ápr. 4. 15:26
 6/9 anonim ***** válasza:
Tegyél bele súrlódást is. Annyi a különbség, hogy az erőkhöz bekalkulálod, hogy u*m2*g
2011. ápr. 4. 17:18
 7/9 A kérdező kommentje:

Villanykörte lenne hozzád egy kérdésem még:

Ha a következő adatokkal lenne megadva a feladat:

m1=10kg

m2=6kg

m3=3kg

u =0,1

Tehát itt van már súrlódás is, akkor a következő eredményt kell kapnom:

a=10m/s^2

F(kötél)1=30N

F(kötél)2=100N


Nálam valahogy nem akar ez teljesen összejönni, mivel ha eddig felírom:

-S=m1*a

G2=m2*a

-G3=m3*a


És az S-t kiszámítom, akkor ott surlódási erőnek 6 jön ki a 60 helyett és így valahogy nem jó... Nem tudnál segíteni, hogy mit ronthattam el ebbe?


Köszi előre is! ;)

2011. ápr. 6. 16:53
 8/9 anonim ***** válasza:

Hát nézzük:

Mivele m1>m3, ezért m1-től haladunk m3 felé.

Mindenképp készíts ábrát, és az erővektorokat rajzold be, csak így érthető!


(1) m1g-K1=m1a

(2) K1-K2-um2g=m2a

(3) K2-m3g=m3a

-------------------

Összedva a 3 egyenletet, g vel ill. a val kiemelve:


g(m1-um2-m3)=a(m1+m2+m3)


Ebből a-t kifejezzük:


a=(g(m1-um2-m3))/(m1+m2+m3)=9,81(10-0,6-3)/(10+6+3)=9,81*6,4/19=62,784/19.


a=3,30 m/sec^2

----------------

-----------------

----------------


(1)-ből: K1=m1(g-a)


K1=65,1 N

------------

-----------

------------


(3)-ból: K2=m3(g+a)


K2=39,33 N

---------------

--------------

-------------

2011. ápr. 8. 16:58
 9/9 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! ;)
2011. ápr. 8. 19:14