Ciang-ciang ókori kínai várost négyzet alakú kőfallal vették körül, melynek oldalai az egyes

égtájak felé néznek és oldalaik felénél egy-egy kaput építettek. Az északi kaputól északra 4 km-re volt

egy világítótorony. Ha a déli kaputól délre haladunk 4 km-t, majd nyugatra fordulunk és haladunk 10,5

km-t, egy őrtoronyba jutunk, ahonnan éppen megláthatjuk e világítótornyot.

a) Hány lakosa volt a városnak, amikor népsűrűsége 860 fő/ km2?

b) Milyen messze van légvonalban az őrtorony az északi kaputól?


2011. márc. 18. 18:04
 1/4 anonim ***** válasza:

Szia!


Nem oldható meg így sajnos ez a feladat. :( A mgoldási módját tekintve pitagorasz tétel felhasználása szügséges, de nem tudjuk a négyzet alaki város oldalát, így nem lehetéseges kiszámolni!

2011. márc. 18. 18:31
 2/4 anonim ***** válasza:
45%

Dehogynem!

Egy szép ábra, és hasonló háromszögek. (Benne a négyzet oldala, illetve annak a fele.) Nekem a négyzet oldala megközelítőleg 5,75 km. A lakosság 28434 fő.

(Persze lehet, hogy valamit elszámoltam.

2011. márc. 18. 18:43
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Nekem a négyzet oldala pontosan 6 km lett.

a/2:4 = 10,5:(a+8)

a^2+8a-84=0

a=6 (a másik gyök pedig -14 lenne, ami a feladat értelme szerint nem lehet)

Tehát a város területe 36 km^2, így 30960 fő lakik benne.

Az őrtorony az északi kaputól pedig 14,5 km-re van.

Ha bővebb levezetés és illusztráció is kell, szívesen kibővítem.

2011. márc. 18. 18:50
 4/4 anonim ***** válasza:

Bocs! Az előbb tényleg elszámoltam.

Az utóbbi válasz tökéletes!

2011. márc. 18. 18:56