Integrál (x^5 * e^x^3) megoldása?

2011. márc. 14. 16:40
 1/6 anonim ***** válasza:

Itt lépésenként is követhető a megoldás:

[link]

2011. márc. 14. 17:13
 2/6 anonim ***** válasza:
78%

Nos a megoldas a parcialis integralas.

f(x) = x^5

f'(x) = 5*x^4


g'(x) = e^(3*x)

g(x)=(1/3)*e^(3*x)

Integral (x^5*e^(3*x)) = x^5*e^(3*x) - (5/3)*Integral(x^4*e^(3*x))


most f(x) = x^4

Integral (x^5*e^(3*x)) = x^5*e^(3*x) - (5/3)* [x^4*(1/3)*e^(3*x)+(4/3)*Integral(x^3*e^(3*x))......

Addig addig mig x eltunik es marad Integral(x^3*x) ami 1/3* e^(3*x).....Vegul elvegezven a muveletet kijon az eredmeny.

Parcialis integralas szabalya


Integeral(f(x)*g'(x)) = f(x)*g(x)-Integral(f'(x)*g(x))


Kerek zold pacsit ha tudtam segiteni es elegedett vagy a valaszal.



f'(x) = 4*x^3


g ugyanaz


Tehat

2011. márc. 14. 17:23
 3/6 A kérdező kommentje:

Igen én is a parciálisra tippeltem, meg órán is abban a témakörben lett feladva az integrál, de nem e^3x hanem e^x^3

van, és ezért a derivált 3e^x^3 * x^2 lesz.

2011. márc. 14. 17:50
 4/6 A kérdező kommentje:
Ja, azért ment a pacsi ;)
2011. márc. 14. 17:50
 5/6 anonim ***** válasza:

Jól tippeltél, valóban parciális lesz belőle, csak nem mindegy hogy hogyan.


Úgy lesz parciális hogy:


u=x^3 --> u'=3x^2

v'=(3x^2)e^(x^3) --> v=e^(x^3).


Csak egyszer kell parciálisan integrálni és így kijön az eredmény:


(1/3)*e^(x^3)*((x^3)-1)

2011. márc. 14. 21:13
 6/6 anonim ***** válasza:

Ja és a wolframalpha alapján is jó:


[link]

2011. márc. 14. 21:14