Integrál (x^2/ (x^2+3) ) -nak mi a megoldása? F' (x) /f (x) re kéne alakítani.

2011. márc. 6. 19:09
 1/7 anonim ***** válasza:

Az átalakítás:

x^2/(x^2+3) = 1 - 3/(x^2+3) = 1 - 1/((x/gyök3)^2+1)


Kiintegrálva:

x - gyök3 * arctg(x/gyök3)

2011. márc. 6. 19:18
 2/7 anonim ***** válasza:
A + C elfelejtettem leírni, mivel határozatlan integrál volt
2011. márc. 6. 19:19
 3/7 A kérdező kommentje:

őőőő

aha és ez hogy jön ki? Már az eleje sem tiszta, hogy kerül oda az a 1-3?? Amúgy ezzel a f'(x)/f(x) kéne megoldani, mert aközött a példák közzöt van.

2011. márc. 6. 19:29
 4/7 anonim ***** válasza:
Aközött nem lehet. Csak akkor, ha számlálóban sima x van, és nem a négyzeten.
2011. márc. 6. 19:47
 5/7 anonim ***** válasza:

Ennél lehet ezt a módszert használni amit írtál:


x/(x^2+3)

A nevező: f(x) = (x^2+3)

A nevező deriváltja: f´(x)= 2x

Kiintegrálva:

integrál x/(x^2+3)dx = 1/2 integrál 2x/(x^2+3)dx = 1/2 ln |x^2+3| + C

2011. márc. 6. 19:53
 6/7 A kérdező kommentje:

Igen igen azt tudom, azt előtte csináltam meg. Én is úgy vagyok vele, hogy hogyan csinál az ember x^2 ből 2x-et, de akkor ezek szerint nem lehet és nem csak én tudom rosszul. Csak mondom, hogy mindegyik erre a mintára épül, ezek szerint akkor ez ilyen beugratós.

Na jól van akkor, köszönöm a segítséget.

2011. márc. 6. 19:57
 7/7 anonim ***** válasza:

Ilyen hatványfüggvénynek az a lényege, hogy ha a számláló fokszáma nagyobb, vagy egyenlő mint a nevező fokszáma, akkor polinomosztást kell végezni. Így jön ki az is hogy 1-3/(x^2+3)

Ha a nevező fokszáma nagyobb, ha 1-el, akkor általában f'/f alakra hozható. Ha több mint 1-el nagyobb, akkor jön a parciális törtekre bontás módszere.

2011. márc. 7. 17:44