Matematika házi feladat, szövegből egyenlet kiemelése?


1. Irén hétfőn elköltötte 500 €-jának valahány százalékát,kedden 50€-val többet.Ekkor pénzének annyi huszonötöde maradt meg,mint amennyi százalékot hétfőn elköltött.Pénze hány százalékát költötte el Irén hétfőn???


2. Egy árú árára rászámítottak 15% adót és még 240 € tárolási költséget.Így 40€-val kerül többe mint ha 25%-kal emelték volna az árát.Mennyibe került eredetileg az árú??


2011. márc. 13. 09:44
 1/8 anonim ***** válasza:
Ez valami feladatgyűjteményből van? Ha ezek szó szerint így szerepeltek a könyvben, az elég gáz.
2011. márc. 13. 09:53
 2/8 A kérdező kommentje:
ez a matek tankönyvben van :S házinak kaptuk,tudsz segíteni??
2011. márc. 13. 09:58
 3/8 anonim válasza:

Szia!

A második feladat megoldása:

x: az eredeti ár

1,15x+240=1,25x+40

200=1,25x/1,15x

200=0,1x

x=2000

Tehát az eredeti ár 2000 Euró

2011. márc. 13. 10:27
 4/8 anonim ***** válasza:

Szia!


Tavaly márciusban is megkérdezte valaki az első feladatot :)


http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazife..


Az egyenlet pedig:


500-(500*x/100)-((500*x/100)+50)=500*x/25


Nekem 15% jött ki, de azért számolj utána, rég volt már, hogy iskolába jártam :)))

2011. márc. 13. 10:58
 5/8 A kérdező kommentje:
köszii a megoldásokat,és valószínűleg a tavalyi könyvben is ez volt a feladat :D
2011. márc. 13. 11:07
 6/8 A kérdező kommentje:

kedves második válaszoló aki a 2. feladatomra válaszoltál.

a 15 % nem 0.15 ??,,,,,, 1.15?

2011. márc. 13. 11:12
 7/8 anonim ***** válasza:

X=15


15%=0,15


Ha visszahelyettesíted:


Hétfőn elköltötte pénzének 15%-át 500*0,15 = 75, kedden 50E-val többet: 125. Elköltött összesen: 200 eurót, maradt 300 euró, ami az eredeti pénzösszeg 15/25-öd része: 15/25 * 500 = 300

2011. márc. 13. 11:22
 8/8 anonim ***** válasza:

Utolsó vagyok, de most láttam, hogy a 2. feladatra vonatkozott a kérdés:


Azért 1,15, mert 15% áremelés volt, eredeti ára:1, hozzácsaptak 15%-ot: 1,15.


1,15x+240=1,25x+40

200=1,25x-1,15x (ebben a sorban találtam hibát: kivonás kell, nem osztás)

200=0,1x

x=2000

2011. márc. 13. 12:02