A feladat: a paraméter értékét határozzuk meg úgy, hogy az egyenletnek kétszeres gyökei legyenek


x2-ax+a+1=0


Ne legyen valós megoldás:


x2-ax+4a=0


ax2-(a-1)x+5=0


2009. febr. 19. 22:00
 1/1 anonim ***** válasza:

A diszkriminánst kell nézni, ettől függ, hogy hány gyök van. Ha a D>0, akkor 2 db, ha =0 akkor egy db, ha D<0, akkor nincs valós gyök.


Az első esetben például: (a másodfokú képletét tekintve)


a=1, b=-a, c=a+1


D=b^2-4*a*c= a^2-4*1*(a+1)=a^2-4a-4. Ezt megoldod, (ábrázolod) és megnézed, hol van a függvény képe az x tengely felett.


Ha kell további segítség, írj!

2009. febr. 20. 11:02