Százalékszámításban kérnék segítséget, nem tudom elkezdeni?

Egy matematika versenyen két feladatot tűztek ki. Az első feladatot az indulók 70%-a, a másodikat 60%-a oldotta meg. Minden induló legalább egy feladatot megoldott és kilencen mindkét feladatot megoldották. Hányan indultak a versenyen?
2010. okt. 16. 18:37
 1/4 anonim ***** válasza:

Azt hiszem, erre volt az a megoldás, hogy 60+70=130, tehát 30% oldotta meg mindkét feladatot. Ha a 30% 9 fő, akkor....

Gondolom innen már megy...

2010. okt. 16. 19:00
 2/4 A kérdező kommentje:
Igen, köszönöm szépen a segítséget!
2010. okt. 16. 19:15
 3/4 anonim válasza:

Ha az indulók száma x

az elsőt 0,7x ember oldotta meg

a másodikat 0,6x ember oldotta meg

tudjuk, hogy 9-en mindkettőt megoldották, és nem volt olyan, aki egyet sem.

az első feladatot megoldó emberek számát összeadjuk azzal a számmal, ahányan a másodikat oldották meg, és mivel 9-en mindkettőt megoldották, ezért 9-et levonunk belőle, mert őket tartalmazza a 0,7x és a 0,6x is.


x=0,7x+0,6x-9

ebből: x=30


az elsőt megoldották 0,7*30=21-en

a másodikat 0,6*30=18-an

mindkettőt megoldották 9-en


21+18-9=30

2010. okt. 17. 10:29
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm, így már teljesen világos!
2010. okt. 17. 11:18