Hányan járnak az osztályba?

Egy osztályban a tanév során három kirándulást szerveztek. Az első kiránduláson az osztály 70%-a, a másodikon a 80%-a, a harmadikon a 90%-a vett részt. 12tanuló mindhárom kiránduláson ott volt, a többiek pedig kétszer kirándultak.
2011. márc. 9. 21:07
 1/4 DudoloPocok ***** válasza:

x*0,7+x*0,8+x*0,9=2x+12

2,4x=2x+12

x=30


30-an járnak az osztályba

2011. márc. 9. 21:25
 2/4 anonim ***** válasza:

Elképzelni nekem úgy sikerült, hogy magam elé képzeltem az alábbi jelenetet:


Ha az igazgató az iskolagyűlésen a színpadra hívja az első kirándulás résztvevőit beszámolót tartani (0,7x), aztán színpadra hívja a második kirándulás résztvevőit (0,8x), aztán meg a harmadik kirándulás résztvevőit (0,9x), akkor a 12 gyerek kénytelen háromszor is színpadra vonulni, a többi (x - 12) gyereknek pedig elég csak kétszer kijönni.


0,7x + 0,8x + 0,9x = 3·12 + 2·(x-12)


innen már kijön a fenti, említett képlet


0,7x + 0,8x + 0,9x = 2 + 12


Egyébként eredetileg logikai szitaformulával jöttem rá, de a feladat valójában egyszerűbb, nem muszáj hozzá a logikai szita témakörének teljes ismerete.

2011. márc. 10. 09:22
 3/4 anonim válasza:
Nem 36-an?
2011. márc. 20. 19:29
 4/4 anonim ***** válasza:

Elgépeltem előbb egy képletet (a végső levezetést szerencsére nem)


Itt leírom az egészet kijavítva:


Igazgató kihívja a kirándulócsoportokat egymás után a színpadra:

0,7x + 0,8x + 0,9x = 3·12 + 2·(x-12)

a szorgosoknak háromszor is ki kellett jönniük, a többieknek elég volt kétszer.


Összevonások, átalakítások:

0,7x + 0,8x + 0,9x = 2x + 12

2,4x = 2x + 12

0,4x = 12

4x = 120

x = ¹²⁰/₄ (ha nem látszik az Unicode, azt írtam hogy 120/4)

x = 30

2011. márc. 21. 03:56