Egyenlet: 3^x-1 + 3^x + 3^x+1 = 39 megoldás?


Ahol nagyobb hely van, ott ér véget a hatványkitevő (tehát x-1; x; x+1 mind a hatványkitevőkben van).

Már több hasonló feladatot oldottam meg, de itt megakadtam. A 39-et fel kéne írni 3 hatványaként, de az a baj, hogy primtényezősen is csak 3x13-ig lehet bontani, az meg kevés :/ segítsetek ha ráértek.


2011. márc. 7. 15:23
 1/3 anonim ***** válasza:

a -1-et ás a +-et kihozod, hogy mindenhol csak 3^x-en legyen:

3^x/3 + 3^x + 3*3^x = 39

Innen legyen y = 3^x helyettesítéssel egy sima egyenletet kapunk :)

y/3 + y + 3y = 39

y + 3y + 9y = 117

13y = 117

y = 9

Visszahelyettesítve:

3^x = 9 azaz x = 2

Ha hatványokat adogatsz össze mindig gondolj a helyettesítésre, ha 3^(2x)-ediken is van, akkor pedig másodfokú lesz az egyenleted.

2011. márc. 7. 15:34
 2/3 anonim ***** válasza:

3^x/3 + 3^x + 3*3^x = 39


Kiemeled 3^x-t

3^x(1/3 + 1 + 3) = 39

3^x*(13/3) = 39

3^x = 3*39/13

3^x = 9

x = 2

=======

2011. márc. 7. 16:07
 3/3 A kérdező kommentje:
köszönöm mindkettőtöknek! :)
2011. márc. 7. 16:40