Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogy igazoljam? (11-es matek)

Hogy igazoljam? (11-es matek)

Figyelt kérdés

Van egy sorozatom: x_n=(2n)!/n^n

Azt szeretnem igazolni, h felulrol nem korlatos.


2011. márc. 5. 16:56
 1/9 A kérdező kommentje:

en ugy probaltam, h: tudjuk, h n^2<<2^n<<n!<<n^n, ha n egy nagyon nagy szam.

Ha az x_n felulrol nem korlatos<=> barmely M>0 eseten letezik n= eleme N u.h M<x_n


M<(2n)!/n^n

a sorozatot minoralom azzal, hogy a (2n)! helyett (2n)^2n-et irok.

M<(2n)^2n/n^n=(4n^2)^n/n^n= (4n)^n

(M^(1/n))/4<n , tehat n=[(M^(1/n))/4]+1 ahol [x] az x szam egesz resze.


Ez igy jo, ahogy csinaltam? Vagy egyaltalan nem igy kell ezt igazolni?

2011. márc. 5. 17:25
 2/9 anonim ***** válasza:

Tehát azt kell igazolnod, hogy végtelen a határértéke. Ennek rövid indoklása annyi, hogy a számláló gyorsabban növekszik, mint a nevező.

Bővebben:

Számláló: 1*2*3*4*5*.......*n*(n+1)*(n+2)*(n+3)*.....*2n

n után még n darab, n-nél nagyobb szám van.

Nevező: n*n*n*n*n*n*......*n ---> n darab n

Ha az n-nél nagyobb számokat az egyszerűség kedvéért n-nek tekinted (ami nyilván nincs így), akkor n^n-nel lehet egyszerűsíteni, és marad n!, aminek a határértéke tényleg a +végtelen.

2011. márc. 5. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Igen, igy is jo. De tegyuk fel, hogy en meg nem tanultam se hatarertek szamitast se hanyados kriteriumot. Es azt kerik tolem, hogy igazoljam, h a sorozat felulrol nem korlatos. akkor jo a bizonyitasom?
2011. márc. 5. 17:58
 4/9 anonim ***** válasza:

Próbáltam belehelyezkedni a gondolatmenetedbe, de nem nagyon sikerült. Mát ott is gondjaim vannak vele, hogy ha (2n)! helyett (2n)^2n-et írsz, akkor egy nagyobb számmal helyettesíted... és az sem egyértelmű számomra, hogy amit leírtál, az miért is bizonyítás.

Ha a sajátomból kiveszem a határértéket:

"Röviden: a számláló gyorsabban növekszik, mint a nevező.

Bővebben:

Számláló: 1*2*3*4*5*......*n*(n+1)*(n+2)*(n+3)*.....*2n

n után még n darab, n-nél nagyobb szám van.

Nevező: n*n*n*n*n*n*......*n ---> n darab n

Ha az n-nél nagyobb számokat az egyszerűség kedvéért n-nek tekinted (ami nyilván nincs így, mert ezek ennél nagyobbak), akkor n^n-nel lehet egyszerűsíteni, és marad n! (a valóságban persze ennél nagyobb szám lesz, de nekünk ennyi is elég). Az a_n = n! sorozatról pedig tudjuk, hogy nincs felső korlátja."

Jobb ötletem egyelőre nincs, de még gondolkozom a dolgon és a te gondolatmenetedet is rágom.

2011. márc. 5. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
most latom h ezzel h (2n)! helyett (2n)^(2n)-t irtam nem minoraltam hanem majoraltam, rosszul irtam le
2011. márc. 5. 18:29
 6/9 A kérdező kommentje:

en ugy tanultam, h: a_n sorozat nem korlatos felulrol <=> barmegy M>0 eseten letezik n eleme N u.h M<a_n


tehat lesz M<(2n)!/n^n es ebbol ki kell fejezem az n-et.

2011. márc. 5. 18:46
 7/9 anonim ***** válasza:

A definíció természetesen jó. Ha ragaszkodsz ehhez a gondolatmenethez, akkor én megpróbálnám az indirekt módot, vagyis felteszed, hogy a sorozat korlátos. Ennek megfelelően számolsz-számolsz, majd a végén olyasmi fog kijönni, ami ellentmond a korlátosságnak, így arra következtetsz, hogy az alapfeltevés rossz volt, tehát a sorozat nem korlátos.

(Mellesleg, az én bizonyításom nem tetszik, vagy megadja a feladat, hogy a definícióból kell kiindulni?)

2011. márc. 5. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Dehogynem tetszik, nagyon jo a Te bizonyitasod is. Nekem is sikerult kiszamitsam a hatarerteket, es nem igy, szal orulok h lattam egy egesz mas megkozelitest. De kitudja, johet olyan feladat ami a definicio szerint keri, hogy igazoljam, hogy nem korlatos es szeretnem ennek megerteni a gondolatmenetet. Persze ha nem ker ilyent, en sem fogom erre pazarolni az idom. A suliba is csak 2-3 ilyen peldat csinaltunk, a tobbit azt mar hatarertek szamitassal, de ott nem ertettem meg rendesen.
2011. márc. 5. 19:14
 9/9 anonim ***** válasza:
Kérdezd meg a tanárodat is.
2011. márc. 5. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!