Válaszolnátok erre a pár kérdésre? (fizika)


1. A tapadási súrlódás bemutatása.


2.Egy 50 kg tömegű ládát 200 N nagyságú erőhatás mozdít meg.

mekkora a tapadási súrlódási együttható?

mekkora lesz a láda gyorsulása,ha a láda megmozdítása után is ugyanakkora erővel mozgatják a ládát,és a csúszás súrlódási együttható 0,3?


3.Mekkora erőt fejt ki egy trabant /650kg/ egy 40 tonna tömegű kamionra 4 m távolságból? y=6,7*10 11 Nm 2(négyzet)/kg 2(négyzet)


2011. márc. 2. 18:03
 1/2 anonim ***** válasza:

1. a.) Talajon nyugvó asztalt megpróbáljuk eltolni. Kezdetben nem indul, mert azt megakadályozza a tapadási surl. erő. Ha ezt az erőt eléri a tolóerő, akkor elmozdul.

b.) Asztalra egy testet helyezünk. Ha megbillentjük az asztalt (lejtő létrehozása) akkor csak egy bizonyos alfa szög után mozdul meg a test.

A kisérletet elvégezhetjük különböző anyagok esetén (fa, gumi, üveg, csiszolóvászon)

c.) Járművek kanyarodásakor a tapadási surlódási erőnek nagyobbnak kell lennie, mint a centrifugális erő, ellentétes esetben kisodródik a jármű.


d.) Satuba befogott testek kellő megfogását a test és a satupofák közötti tapadási surlódási erő biztosítja.


e.) Csavarkötések esetén a szilárd kötést az összeszorított testek közötti tapadási surlódási erő biztosítja. stb.


2. Newton 2. törvényét alkalmazod.


3. Tömegvonzás törvényét alkalmazod.

2011. márc. 2. 20:46
 2/2 DudoloPocok ***** válasza:

F=μmg

200=50*9,81*μ

μ=0,408



ma=F-μmg

a=F/m-μ*g

a=1,057


F=γ*m1*m2/r^2


F=6.67*10^(-11)*650*40000/16=1,083875*10^(-4) N


F=~0,0001 N

2011. márc. 2. 21:13